Протест пред Влада - Знамиња со Вергина и погрдни пораки за Ципрас (ФОТО+ВИДЕО) - Слободен печат
ВестиМакедонија

Протест пред Влада – Знамиња со Вергина и погрдни пораки за Ципрас (ФОТО+ВИДЕО)

Дваесетина преставници на невладините организации „Македониум“ и „Преродба“ со протест пред владата го пречекаа грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Со развиорени знамиња со Вергина тие порачуваат дека единствено име на државата е Македонија и дека жителите се етнички Македонци.

Ципрас го нарекуваат фашист и велат дека не е посакуван овде. Според нив, Заев немал никаков легитимитет за да го потпише Договорот од Преспа и да преговара во името на македонскиот народ.

Демонстрантите велат дека Договорот е неважечки и ќе биде соборен. За Заев велат дека е безрбетник, а дека Грција ги прогонува Македонците на нејзината територија.

– Си земаш за право да ми кажеш кој сум и дека не постојам, еве го одговорот, Македонија е наша древна татковина, нашата гордост, така било, така и ќе биде“ – порачуваат демонстрантите собрани пред Влада.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close