Промена во сопственичката структура на „Слободен печат“

Александар Родиќ му го продаде својот дел во нашата медиумска компанија на адвокатот Владимир Галјак.

Косопственикот на „Слободен печат“, Александар Родиќ, го продаде својот дел на Владимир Галјак, па така овој реномиран адвокат стана нов партнер во сопственичката структура на најтиражниот весник во С. Македонија. Договорот за продажба на медиумските компании во Србија и во Хрватска му забранува на Родиќ да се занимава со медиумска работа во Југоисточна Европа.

– Пред четири години, заедно со мојот партнер од С. Македонија Драган Живковиќ ја препознавме шансата и го претворивме „Слободен печат“ во лидер во печатеното и дигиталното новинарство во С. Македонија. Својот удел во „Слободен печат“ му го продадов на мојот долгогодишен пријател и соработник Владимир Галјак, затоа што сум сигурен дека тој ќе продолжи да ја развива компанијата во истиот правец: независно, храбро и професионално новинарство – изјави Родиќ.

Прочитајте и...  Идентификувани 16 навивачи кои скандираа „мртов шиптар, добар шиптар“, повикани се на раcпит во станица

Галјак вели дека со големо задоволство ја прифатил понудата за купопродажба.

– Станав косопственик на угледната медиумска компанија „Слободен печат“. За мене е голема чест да продолжам по патот по кој Родиќ и Живковиќ направија компанијата да се одликува со професионалност, независност и слобода во работата. „Слободен печат“ е меѓу ретките која во Западнен Балкан успеа да ја оствари таа тешка цел – изјави адвокатот Галјак.

Александар Родиќ стана косопственик во „Слободен печат“ во октомври 2016 година.

Прочитај повеќе

Аун: Либан ќе биде на пат кон пеколот ако не добие нова влада

Слободен печат

МВР отвори истрага: Го нема ниту мртовецот ниту сторителите кои го украдоа од струмичката болница

Слободен печат

Амбасадорката Брнз во посета на МВР, борбата против криминалот тема на средбата со министерот Спасовски

Слободен печат

Волстрит журнал: Хрватска со туристичката сезона стана случај кој опоменува

Слободен печат

По 75 години прстенот се враќа кај роднините на починатиот

Илинка Иљоска

Високата смртност од ковид-19 со сè уште непозната дијагноза

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Седум лица ја загубија битката со коронавирусот, нови 45 заразени

Слободен печат

Гер: Владеењето на правото ќе биде клучно во пристапните преговори за членство во ЕУ

Слободен печат

ВИДЕО | Масовна тепачка во Струмица: Излегле од судница па се степале пред Основниот суд

Слободен печат

Тихановскаја: Лукашенко очајно се држи за власта и ни се заканува со војна

Слободен печат

Негувателка од кумановска градинка позитивна на коронавирус

Слободен печат

Билд: Србија, кога-тогаш, ќе мора да го признае Косово