Проф. д-р Вилиќ: Посветеноста и истрајноста на Кристо на крај завршува со парадоксот – распакување на делото кое претходно е пакувано (ВИДЕО)

Американскиот уметник со бугарско потекло Кристо, кој се прослави со замотување на згради и знаменитости со ткаенина и пластика, почина синоќа (недела, 31 мај) во својот дом во Њујорк. Од неговата канцеларија соопштија дека уметникот починал на 84- годишна возраст од природни причини.

Кристо, кој е роден како Христо Владимиров Јавашев во Габрово, Бугарија, постојано работеше со сопругата Жан-Клод, која ја запознал кога се преселил во Франција. Таа почина во 2009 година.

Кристо стана светски познат по неговите монументални уметнички инсталации. Особено откако го спакува најстариот мост во Париз – Понт Неф, како и Рајхстагот во Берлин.

„Делата на Кристо ги обединуваа луѓето низ светот. Кристо го живееше својот живот до максимум, тој не само што го сонуваше невозможното, туку и го остваруваше“, се вели во соопштението по повод смртта на уметникот.

Прочитајте и...  Се намали вредноста на благородните метали поради руската вакцина за ковид-19

Неговата инсталација од 2016 година „Пловечки кејови“ беше направена од 100.000 квадратни метри жолта ткаенина, поставена на езерото Исео во Италија.

Во согласност со волјата на Христо, ќе се реализира проектот на кој работел до неговата смрт – пакувањето на Триумфалната капија во Париз. Проектот е планирано да се одржи помеѓу 18 септември и 3 октомври 2021 година. На 1 јули 2020 година во Центарот Помпиду во Париз ќе биде отворена голема изложба на делата на Кристо и неговата сопруга Жан-Клод.

Во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ за значењето на Кристо зборуваше Проф. д-р Небојша Вилиќ за кого менталистичката страна и загриженоста за човековата околина се монументални.

-Неговата посветеност и истрајност на крај завршува со парадоксот распакување на делото кое претходно е пакувано, па и самиот Кристо велеше дека за него не постои дело. Согласно ставот на парот е дека работат уметност која треба да биде убава и да им овозможи на гледачите специфично естетско искуство. Кога се „спакува“ Рајхстагот, јас помислив дека Кристо влегол во идеолошко-политички води, за на крај да се сведе дека тој прокетот го толкува во однос на ннеговото минато, бидејќи тој е бегалец. Тоа што тие сакаа да го овозможат беше еден нов и специфичен естетски предмет, изјави Вилиќ.

Прочитајте и...  Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

 

Прочитај повеќе

Инцидент во миланската катедрала Дуомо: Уапсено едно лице

Слободен печат

Се намали вредноста на благородните метали поради руската вакцина за ковид-19

Слободен печат

Во Дебар двајца новозаразени од Ковид-19 и осум оздравени лица

Слободен печат

Нови 130 случаи на коронавирус во Хрватска

Слободен печат

Дел од Карпош без вода

Слободен печат

Милановиќ во приватна посета на Албанија по покана на Рама

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Солидарност со повредените: Стотици жени во бело формираа „жив синџир“ на плоштадот во Минск (ФОТО)

Слободен печат

Кичево: Четворица новозаразени и шестмина оздравени од Ковид-19

Слободен печат

Граѓаните бараат спас од Вардариште

Во Кина откриле коронавирус на пакети со замрзнати морски ракчиња од Еквадор

Слободен печат

Шпан: Не е важно кој е прв, важно е вакцината да биде ефикасна

Слободен печат

Нови 139 заболени од коронавирус, еден починат, 239 оздравени пациенти

Слободен печат