Проф. д-р Вилиќ: Посветеноста и истрајноста на Кристо на крај завршува со парадоксот – распакување на делото кое претходно е пакувано (ВИДЕО)

Американскиот уметник со бугарско потекло Кристо, кој се прослави со замотување на згради и знаменитости со ткаенина и пластика, почина синоќа (недела, 31 мај) во својот дом во Њујорк. Од неговата канцеларија соопштија дека уметникот починал на 84- годишна возраст од природни причини.

Кристо, кој е роден како Христо Владимиров Јавашев во Габрово, Бугарија, постојано работеше со сопругата Жан-Клод, која ја запознал кога се преселил во Франција. Таа почина во 2009 година.

Кристо стана светски познат по неговите монументални уметнички инсталации. Особено откако го спакува најстариот мост во Париз – Понт Неф, како и Рајхстагот во Берлин.

„Делата на Кристо ги обединуваа луѓето низ светот. Кристо го живееше својот живот до максимум, тој не само што го сонуваше невозможното, туку и го остваруваше“, се вели во соопштението по повод смртта на уметникот.

Прочитајте и...  Новозаразеното лице од Кавадарци е син на претходно заболен од Ковид-19

Неговата инсталација од 2016 година „Пловечки кејови“ беше направена од 100.000 квадратни метри жолта ткаенина, поставена на езерото Исео во Италија.

Во согласност со волјата на Христо, ќе се реализира проектот на кој работел до неговата смрт – пакувањето на Триумфалната капија во Париз. Проектот е планирано да се одржи помеѓу 18 септември и 3 октомври 2021 година. На 1 јули 2020 година во Центарот Помпиду во Париз ќе биде отворена голема изложба на делата на Кристо и неговата сопруга Жан-Клод.

Во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ за значењето на Кристо зборуваше Проф. д-р Небојша Вилиќ за кого менталистичката страна и загриженоста за човековата околина се монументални.

-Неговата посветеност и истрајност на крај завршува со парадоксот распакување на делото кое претходно е пакувано, па и самиот Кристо велеше дека за него не постои дело. Согласно ставот на парот е дека работат уметност која треба да биде убава и да им овозможи на гледачите специфично естетско искуство. Кога се „спакува“ Рајхстагот, јас помислив дека Кристо влегол во идеолошко-политички води, за на крај да се сведе дека тој прокетот го толкува во однос на ннеговото минато, бидејќи тој е бегалец. Тоа што тие сакаа да го овозможат беше еден нов и специфичен естетски предмет, изјави Вилиќ.

Прочитајте и...  Шекеринска: Додека лекарите и медицинскиот персонал се бореа за секој живот, Мицкоски во теретани, кафеани, поттикнуваше да не се почитуваат мерките (ВИДЕО)

 

Прочитај повеќе

Катастрофа снимена со камера: Се покрена свлечиште, работниците бегаа, над 160 жртви (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Слободен печат

Во Свети Николе 26 лица се позитивни на ковид-19

Слободен печат

Белградските студенти излегоа на протест, Вучиќ се предомисли: Нема да ги затвори студентските домови (ВИДЕО)

Слободен печат

Николоски до Заев: Престани да лажеш, доста е, греота е народот, не го лажи веќе!

Слободен печат

Царовска: Граѓаните ќе добиваат награди ако пријават корупција

Слободен печат

Американски падобранци слетаа на дрво: Воената вежба во база во Германија помина лошо

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Швајцарски власти: При влез самоизолација за лица од 29 држави меѓу кои и Македонија

Слободен печат

Муцунски: Нулта корупција и воспоставување правна држава

Слободен печат

Шекеринска: Ние го исполнивме нашиот завет, нашата држава стана членка на НАТО

Слободен печат

Короната за седум дена однесе 5 животи во ова семејство: Агонијата почна од семејна веселба од каде вирусот ги покоси еден по друг (ВИДЕО)

Слободен печат

Стојаноска: Лекарите ќе бидат заштитени и ќе имаат плата каква што заслужуваат

Слободен печат

Мицкоски: Никој веќе не му се плаши ниту на Заев, ниту на Спасовски, ниту на Шеќеринска

Слободен печат