-9 C
Скопје

Притвор за разбојникот кој ограби банка во Крушево

Основното јавно обвинителство Прилеп денеска извести дека донело наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, 51-годишен жител на Крушево, поради постоење на основано сомнение дека го сторил кривичното дело разбојништво.

Осомничениот на 19 овој месец околу 15 часот, со намера противправно да присвои туѓи подвижни предмети, се маскирал со црна маска, темни очила и сива капа на главата по што влегол во експозитурата на „Уни Банка“ во Крушево каде го извршил кривичното дело.

Тој со употреба на сила и закана со огнено оружје дека непосредно ќе нападне врз животот и телото на оштетените вработени, ги присилил трите службенички да му ја отворат просторијата каде биле сефовите од банката и одзел денарски парични средства во вкупен износ од 1.330.000,00 денари.

Прочитајте и...  Сообраќајот на патот Куманово-Крива Паланка-Деве Баир во прекин: Судир на две патнички возила кај селото Длабочица

Во насока на обезбедување натамошно непречено одвивање на кривичната постапка, јавниот обвинител кој постапува во предметот, до судијата на претходна постапка при Основниот суд во Прилеп поднесе предлог за определување на мерка притвор за осомничениот.

Судот го прифати предлогот и со решение на осомничениот му е определена мерка притвор во траење до 30 дена. ​

Поврзани вести

Сообраќајот на патот Куманово-Крива Паланка-Деве Баир во прекин: Судир на две патнички возила кај селото Длабочица

Слободен печат

Приведен ловџијата од Прилеп кој застрела колега од ловната група

Слободен печат

Работел по 18 часот: Кривична пријава против угостител во Гостивар

Слободен печат

Малолетник се обидел да силува 27-годишна девојка во струшко

МИА Агенција

Расчистена кражба во трговски центар во Скопје, приведени две лица

58 санкции за брзо возење во Штип и Кочани

Остави Коментар