Tag : крушево

Вести Македонија

Во недела во Крушево ќе се одржи првиот пливачки маратон „Тоше Проески”

Слободен печат
Пливачкиот Клуб „Вардар 2018″, со поддршка на Општина Крушево, во недела, на 9 август, ќе го организира Првиот крушевски маратон кој го носи името на...
Вести Македонија

Мисовски: Илинден е концептот кој обединува и гарантира заедничка и просперитетна иднина

Слободен печат
Дозволете ми од името на претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, почитуваниот Талат Џафери, кој поради здравствени причини не е во можност да се...
Вести Македонија Слајдер

Исвиркана владината делегација на Мечкин Камен: Ова е место за херои, не за предавници

Слободен печат
На Мечкин Камен во Крушево околу 11.30 часот релативно мал број посетители ги пречекаа претставниците на Владата, кои беа исвиркани од дел од присутните. „Ова...
Македонија

Во Крушево почнуваат чествувањата за Илинден и за 117-годишнината од Илинденското востание

МИА
Крушево денеска на Гумење ги почнува чествувањата за Големиот Илинден и за 117-годишнината од Илинденското востание. Од 19 часот на Гумење е свеченото кревање на...
Вести Македонија

„Победа за сите” – заеднички лајтмотив на чествувањата во Крушево, Пелинце и Скопје

МИА Агенција
Владата попладнево информираше за одбележувањето на Денот на Републиката 2 Август во Крушево, Пелинце и во Скопје и за составот на владините делегации кои на...
Вести Македонија Слајдер

Крушевскиот градоначалник нема да ја пречека коњаницата поради непочитување на здравствени протоколи

Слободен печат
Градоначалникот на Крушево Томе Христоски на Фејсбук објави дека поради непочитување на здравствените протоколи, годинава нема да ја пречекаат коњаницата за Илинден. -Заради не почитување...
Вести Македонија Некатегоризирано Слајдер

Комитската коњаница на пат кон Мечкин Камен (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Општина Аеродром и годинава со поддршка за традиционалниот „Илинденски марш 2020“, но овој пат без големи собири, а од безбедносни причини поради пандемијата, ќе изостане...
Вести Македонија

Со благослов на епископот антаниски г. Партениј, коњаницата го продолжи „Патот на црешовото топче”

Слободен печат
Групата коњаници, членови на здружението „Бигорски манастир – Патот на црешовото топче” по добиениот благослов од епископ антаниски г. Партениј, од познатиот Бигоски манастир, денеска...
Вести Македонија Слајдер

Коњицата од Гостивар тргна на единаесеттиот марш кон Крушево

Слободен печат
Десетчлена група коњаници, членови на здружението „Бигорски Манастир – Патот на црешовото топче” попладнево тргнаа кон Крушево во чест на националниот и државен празник Илинден...