8 C
Скопје

Tag : крушево

Вести Македонија

Градоначалникот на Крушево е позитивен на коронавирусот

Слободен печат
Градоначалникот на Крушево, Томе Христоски е позитивен на коронавирусот. Тој првите симптоми ги почувствувал во неделата навечер, а веќе во понеделникот тестот покажал дека е...
Вести Македонија

Најстудено во Маврово и Крушево, до крајот на денот снежна покривка насекаде

Слободен печат
Најстудено изутрина е во Маврово, каде се измерени -13 степени, по што следат Крушево со – 11, Берово -10, Во Крива Паланка -9, во Прилеп...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Во фабрика за медицински канабис во Крушево пронајдени стебла без дозвола

Весна Дамчевска
На предлог на Министерството за здравство, Владата донесе Одлука за одземање на лиценцата за одгледување на канабис за медицински цели на Друштвото за производство, трговија...
Вести Македонија

Акција за чистење околу Крушевско езеро

Слободен печат
Јавното претпријатие „Комуна” од Крушево денеска организираше акција за собирање отпадоци околу Крушевско Езеро, спортските игралишта и т.н. „корзо”. Од јавното претпријатие информираат дека е...
Вести Слајдер

МВР поднесе кривична пријава против скопјанец: Му заплениле над 18.000 стебла канабис што биле спакувани во 247 вреќи

Слободен печат
ОВР Прилеп денеска поднесе кривична пријава до надлежното прилепско ОЈО поради постоење на основи на сомневање дека лицето К.Б. (36) од Скопје, управител на правен...
Вести Македонија Слајдер

Ангелскиот стас и глас засекогаш ќе живее во срцата и мислите на неговите фанови: Крушево го одбележа 40-иот роденден на Тоше

Слободен печат
Со спомени, сеќавање, тага и незаборав во Крушево и на Гумење денеска беше одбележан 40-иот роденден на нашата и балканска музичка ѕвезда, за хуманиот човек...
Вести Македонија

Магла во Крушево и на планинските превои Ѓавато и Пресека

Слободен печат
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по влажни коловози. Слаб дожд врне на планинските превои Буково и Плетвар, а намалена видливост до 50 метри...
Вести Македонија

Апел за помош: Македонски камионџија починал во Холандија, се собираат пари за транспорт на покојникот

Слободен печат
Тодор Ѓорѓиески од Крушево починал во саботата во Холандија, па сега се прават напори преку социјалните мрежи да се платат сите трошоци за неговото тело...
Вести Македонија

Крушевчани ќе се тестираат во својот роден град, почна со работа ковид лабораторијата

Слободен печат
Од денеска почна со работа ковид лабораторијата за земање брисеви во Здравствениот дом во Крушево, информираше на фејсбук министерот за здравство, Венко Филипче. -Граѓаните повеќе...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Туристичкиот сектор во агонија, само зимските центри со надеж

Весна Дамчевска
Сите очи на туристичките работници се вперени кон небото, дали и колку ќе заврне снег, за да колку-толку се привлечат туристи. Поголем снег и туристи...