Приказна за девојчето родено со 4 нозе: Родила 5 деца, луѓето плаќале за да ја видат, а на крај и го зацементирале гробот (ФОТО+ВИДЕО)

Џозефин Мартл Корбин е родена во 1868-ма година во округот Линколн, со генетско пореметување наречено “дипигус”: имала две карлици, два пара нозе и два полови органи.

Кога се родила била малку потешка од просечно дете, а породувањето го закомпликувал и фактот дека била свртена на страна, па лекарите морале кратко да интервенираат. Како бебе била силна и буцкаста, растела со нормално темпо и напредувала. Единствената “мала” разлика која ја правела поразлична била фактот дека имала – четири нозе.

Нозете од надворешната страна и биле силни и нормални, со нив одела, додека внатрешниот пар бил како помала, потенка и пократка верзија на вистинските нозе. Докторите, не знаејќи уште за вистинска дијагноза, само претпоставувале.

Една од причините за деформацијата која ја навеле докторите е разликата од 10 години меѓу родителите. Таткото Вилијам, имено, имал 25 години, а мајката Ненси 15 години. Второ, докторите забележале дека родителите многу личеле еден со друг. Двајцата биле црвенокоси, со сини очи и многу светла кожа. Толку личеле што морале да нагласуваат дека не се роднини. Покрај Џозефин, имале уште седум “нормални” деца. Подоцна се воспоставило дека била родена со дијагноза со име дипигус. Резултат на тоа било дека е родена и со две карлици, една до друга. Со секоја имала и сет нозе. Според медицинското досие и дневниците кои ги пишувал нејзиниот доктор, таа можела да оди и со внатрешните нозе, иако не биле доволно силни да го прави тоа, што и било неважно со оглед на тоа дека не биле доволно долги да ја допрат земјата.

Прочитајте и...  Канје Вест сподели икона од Свети Климент Охридски (ФОТО)

Во 1882-ра година, кога имала 13 години, почнала да настапува со името “Четириножното девојче од Тексас”. Тоа се случило откако на љубопитните соседи почнала да им наплаќа да ги гледаат нејзините нозе, па на нејзиниот татко му текнало дека тоа е идеален начин да се заработи. Станала неверојатно популарна, и многу брзо почнала да оди на мини-турнеи. Посетувала мали градови и местенца каде што настапувала за публика. Заработувала околу 450 долари. Потоа во приказната се вмешал познатиот бизнисмен, филантроп и политичар П.Т Барнум, кој ја вброил во неговата флота од чудни и необични луѓе. Четири години работела за Барнум, и дури инспирирала и други циркуси на девојчиња да им ставаат лажни нозе, бидејќи, поради договорите, не можеле да дојдат до неа.

Прочитајте и...  Еднаш дива, засекогаш дива - Безвременската елеганција и минималистичкиот стил на Моника Белучи како модна лекција за сите! (ФОТО)

Со само 18 години се повлекла од бизнисот. Запознала доктор и се заљубила. На 19, веќе била во брак. Една година подоцна, во 1887-ма, открила дека е бремена. Прво за жалела на болки, температура, главоболка и недостиг на апетит. И покрај единствената аномалија, докторите биле уверени дека може да ја издржи бременоста. Во првиот обид работите тргнале на лошо, и по првото тромесечје морала да абортира, бидејќи тешко се разболела. И покрај тоа, подоцна родила уште четири сосема здрави деца. Нејзиниот живот бил релативно нормален, иако често била споменувала во медицинска литература. Таа тивко и повлечено живеела во својот дом во Тексас.

Починала во 1928-ма година, по воспаление на кожата. Иако тоа денес без проблем би било решено со антибиотици, тогаш била сериозна дијагноза.

Прочитајте и...  Виц на денот: Совет

Била погребана на 6 мај 1928 година, а нејзиното гробно место е прекриено со цемент.

Членовите на семејството стоеле над гробот во смени додека цементот не се исушил целосно. Тоа било за да никому не му падне на памет да го ексхумира нејзиното тело, особено со оглед на тоа дека многу лекари нуделе големи пари за телото на „четириножното девојче од Тексас“.

Прочитај повеќе

Омилениот Мистер Бин ќе ја игра најомразената историска личност во хит-серијата „Peaky Blinders“

Слободен Печат

„Мојата сопруга е колекционер на бебиња“ – Алек Болдвин „се откажува“ од намерата да има женски деца

Слободен печат

Испробајте ја оваа техника за дишење која ќе ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Загрижувачки фотографии од славната водителка: Поради болеста зглобовите и позелениле (ФОТО)

Слободен печат

Јубилејни 50 години – „Златно славејче“ ќе се одржи под ведро небо

Слободен печат

Не е сеедно кога сте ја започнале врската: Секоја љубов има свој хороскопски знак и еве што тој крие!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Конечно добри вести од британското кралско семејство – Ново кралско бебе пристигнува во 2021 година! (ФОТО)

Слободен печат

Принцезата Шарлин ги засени холивудските ѕвезди на црвениот тепих: Гламурозниот настан во Монако ги воодушеви љубителите на модата! (ФОТО)

Слободен Печат

Пристигна трејлерот за најстрашната серија на Нетфликс (ВИДЕО)

Слободен печат

Деми Ловато ја раскина веридбата после само 2 месеци: Тоа беше многу тешка одлука!

Слободен Печат

Сакате нешто благо и брзо? Направете си едноставен чоколаден колач со бисквити!

Слободен печат

Магазинот „Rolling Stone“ го објави најдобриот музички албум на сите времиња: Полициската бруталност тема на хит-синглот! (ВИДЕО)

Слободен Печат