-1.3 C
Скопје

Позитивна на корона и пратеничката Славјанка Петровска

Пратеничката од редовите на СДСМ Славјанка Петровска преку Фејсбук соопшти дека е позитивна на коронавирус.

„Денес попладнево ненадејно добив покачена температура и омалаксаност додека бев на седница на Собрание. Попладнево се тестирав и за жал резултатот е позитивен. Изминативе денови имав ограничени движење и физичко присуство на состаноци, каде постојано носев заштитна маска.
Ги почитував правилата, но очигледно е дека имало момент на невнимание. Ве замолувам бидете внимателни, болниците се преполни, лекарите изморени, а ние сме лесни ранливи. Чувајте се“, напиша таа попладнево.

Во Собранието во тек е расправата за измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести.

Претходно, измените и дополнувањата на Законот доцна попладнево поминаа на собраниската Комисија за здравство.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Лазаров: Ни претстои тешка финансиска и економска година со голем буџетски дефицит

По информацијата дека Петровска е заболена од ковид-19, веројатно ќе бидат преземено следење на нејзините контакти во Собранието, за да се открие евентуалното ширење на коронавирусот меѓу пратениците.

Пред два дена и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски објави дека е позитивен на коронавирус.

 

Поврзани вести

Убил рецепционер заради Гучи ранец, го чека доживотен затвор

И.И.

ВИДЕО+ФОТО: Напаѓачот кој усмрти пет лица во Германија бил пијан и се лекувал од ментална болест

Слободен печат

Д-р Стевановиќ: Превентивното земање на антибиотици дефинитивно не е оправдано

Слободен печат

ВИДЕО | Бајден се обрати на милиони Американци: Помошта пристигнува

Слободен печат

Вашингтон пост: Трамп стана параноичен, колабира системот зад вратите на Белата куќа

И.И.

Д-р Стефановиќ: Гледаме пациенти кои се добро следени и лекувани по осум недели и на крај сме ја изгубиле битката за секунда

Слободен печат

Остави Коментар