15.8 C
Скопје

Повторно протести на улиците на Минск, полицијата приведе жени и новинари (ФОТО)

Илјадници луѓе се собраа вчера на улиците на Минск, а полицијата приведе десетици демонстранти.

Телевизијата Белсат јави дека најмалку 10.000 демонстранти учествуваа на Маршот на жените во Минск. Тие побараа ослободување на затворената лидерка на опозицијата, Марија Колесникова и го повикаа претседателот Александар Лукашенко да се повлече од функцијата.

Фото: EPA-EFE/STRINGER

Кога учесниците на Маршот стигнаа до плоштадот Слобода, безбедносните сили започнаа да ги туркаат назад, да апсат жени и да ги внесуваат во возила.

Виасна, група за човекови права во Минск, објави дека најмалку 69 жени биле приведени во текот на денот.

Фото: EPA-EFE/STRINGER

Белсат, сателитски телевизиски канал со седиште во Полска и насочен кон Белорусите, соопшти дека меѓу уапсените се и две нивни, кои носеле елеци, идентификувајќи се како членови на печатот. Полицијата ги запленила нивниот фотоапарат и телефони.

Поврзани вести

Рама и Мета ја поздравија одлуката на Холандија за Албанија да почне преговори со ЕУ

Слободен печат

ООН ги поздрави резултатите од средбата меѓу Бајден и Путин

Слободен печат

Шахпаска: Креираме законско решение кое ќе одговори на денешното современо време

Слободен Печат

СДСМ: Опозициската ВМРО-ДПМНЕ се уште е под палка на бегалецот од Будимпешта

Слободен Печат

Подеми и падови во односите на Путин со американските претседатели

Слободен печат

Паника во Рим: Пронајдена бомба во автомобил на три часа пред почетокот на натпреварот Италија – Швајцарија

Слободен печат

Остави Коментар