Потпаролката на Лукашенко: Трета светска војна нема да има, барем не во Белорусија

Наталија Ејсмонт
Потпаролката на Лукашенко, Наталија Ејсмонт/ Фото EPA-EFE/SHAMIL ZHUMATOV / POOL

Полска сака да ги заостри односите со Минск, изјави портпаролката на Лукашенко, Наталија Ејсмонт.

Полска охрабрува ескалација. Не успеаја со мигрантите, па почнаа да бараат други причини и начини… Има две цели: првата – да се добие статус, да се покаже како заштитник на ЕУ. Вториот е да се оттргне вниманието од внатрешната поделба на општеството и другите проблеми, рече Ејсмонт.

Според портпаролката на Лукашенко, „претседателот следи сè што се случува, и смета дека како што не успеаја со мигрантите, нема да успеат ниту со други работи. Никој нема да им дозволи да ја започнат Третата светска војна овде“, пренесува Спутник.

Моравјецки најави разговори со европски колеги за мигрантската криза

Мигрантска криза

Во текот на минатата недела во близина на границата меѓу Белорусија и Полска е формиран камп за мигранти во кој имало повеќе од 2.000 луѓе. На 16 ноември мигрантите се обиделе да ја пробијат границата и да влезат во Полска.

Да потсетиме, односите меѓу Вашингтон, ЕУ и Минск ескалираа по претседателските избори во Белорусија во август 2020 година. Според Централната изборна комисија на Белорусија, Александар Лукашенко победил со 80,1 отсто од гласовите.

Кандидатот на опозицијата Светлана Тихановска освои 10,1 отсто од гласовите. Властите во Белорусија соопштија дека протестите во земјата биле координирани во странство.

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко го обвини Западот за мешање во ситуацијата во Белорусија и изјави дека САД и Европа создаваат немири. Европската унија, Обединетото Кралство, САД и Канада воведоа санкции против белоруски официјални лица и компании, обвинувајќи го Минск за кршење на изборите и човековите права.

Како Лукашенко измами илјадници мигранти од Ирак

Видео на денот