Моравјецки најави разговори со европски колеги за мигрантската криза

мигранти белорусија полска
Хаос со мигрантите на границата на Белорусија со Полска/Фото: Screenshot/Youtube

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки денеска изјави дека ќе одржи повеќе разговори во Европа за притисокот на мигрантите на границата на Европската унија со Белорусија.

Моравјецки рече дека утре ќе се состане со своите колеги од ЕУ, Литванија, Летонија и Естонија, кои исто така беа погодени од мигрантскиот притисок во последните месеци, но во помала мера.

Во текот на следната недела тој ќе отпатува во некои европски земји, но не прецизираше кои.

Премиерот на Полска на Фејсбук напиша дека ова е многу сериозна геополитичка ситуација, која бара многу дипломатски напори, бидејќи голем број мигранти од Блискиот Исток остануваат во Белорусија и продолжуваат да се обидуваат да влезат во Полска.

„Затоа ќе одам во некои европски земји да разговарам за меѓународната криза предизвикана од постапките на (белорускиот претседател) Александар Лукашенко. За жал, има бројни знаци кои укажуваат дека оваа геополитичка криза ќе продолжи уште многу месеци, па и години”, истакна Моравјецки.

Видео на денот