4 C
Скопје

Поранешниот шеф на СТО: 50 отсто од светската популација може да биде лишена од пристап до вакцината во рок од неколку месеци

-Не можам да замислам полоша ситуација од онаа во која би се нашле за неколку месеци, гледајќи на планета каде некои би имале пристап до вакцината, богатите, белците, кога друг дел од човештвото ќе биде оставено настрана, инсистираше Паскал Лами.

Третиот мировен форум, што ќе се одржи во Париз во ноември, ќе биде посветен на светот по-Ковид-19 и начините за излез од пандемијата, јави дописникот на МИА.

Како што соопштија организаторите на форумот, трката за вакцини, борбата против ширењето на вирусот и промовирањето на мултилатералност, кој изгуби многу енергичност во последните месеци, ќе биде во центарот на овој меѓународен собир од 11 до 13 ноември. Жустин Вајс, генерален директор на форумот ја сумираше агендата на собирот со следните зборови: „кои треба да бидат принципите на пост-ковидскиот свет? Прво како да се излезе од него, потоа како да се обликува светот што доаѓа? “.

На форумот ќе бидат испратени меѓу 30 и 60 придонеси од шефови на држави, влади и меѓународни организации, од кои 10 до 15 од нив се очекува да бидат физички присутни, додаде генералниот директор. Како минатата и претходната година, САД нема да испратат ниту еден официјален претставник на форумот.

Прочитајте и...  Самит Македонија 2025: Новите вакцини против ковид-19 се добри, но да бидеме внимателни

-Голем ризик, во ова нарушување, е дека 50 отсто од светската популација може да биде лишена од пристап до вакцината во рок од неколку месеци, што би претставувало голем, катастрофален колективен неуспех, процени претседателот на Форумот и поранешен шеф на Светската трговска организација (СТО), Паскал Лами.

-Овој проблем со вакцините ќе доминира на меѓународната агенда во следните недели и месеци, додаде тој, верувајќи дека мултилатералниот пристап, посебно на владите, меѓународните организации, невладините организации и приватни компании, имаат повеќе шанси да постигнат нешто, отколку само изолирани пристапи.

Вкупно, според неодамнешните официјални податоци, досега 184 земји се приклучија на меѓународниот систем за набавка и дистрибуција на вакцини Ковакс: 92 земји со ниски и средни примања кои ќе добиваат дози бесплатно и 92 земји со „високи приходи” кои ќе одат преку Ковакс за да се снабдат, но ќе треба да ги плаќаат дозите. Директорот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, во неделата повика на глобална солидарност во дистрибуцијата на која било идна вакцина, во услови на експлозија на бројот на случаи на целата планета.

Прочитајте и...  Жителите на Велс ќе добијат картичка за идентификација после вакцинирање против ковид-19

-Не можам да замислам полоша ситуација од онаа во која би се нашле за неколку месеци, гледајќи на планета каде некои би имале пристап до вакцината, богатите, белците, кога друг дел од човештвото ќе биде оставено настрана, инсистираше Паскал Лами.

Извор:МИА

Поврзани вести

Германија ги продолжува ограничувањата поради пандемијата до јануари

Слободен печат

ВИДЕО I Заев: Конвенцијата на ОН за правата на лицата со попреченост се имплементира со силно темпо, продолжуваме според принципот „ништо за нив – без нив”

Слободен печат

Градоначалникот на Лос Анџелес им нареди на жителите да останат во домовите поради ковид-19

Слободен печат

Пожар во болница во Москва: Најмалку две лица загинаа, повеќе од 20 се евакуирани

Слободен печат

АМСМ: Сообраќајот по наместа влажни коловози

Слободен печат

Полициска операција во Рим, уапсени се 28 членови на криминална организација

Слободен печат

Остави Коментар