Поради лошата изведба на хрватската химна, Јосипа Лисац заработи прекршочна пријава

Не сакам внимание на медиумите. Го направив тоа како адвокат и граѓанин. Мислам дека тоа е само исмејување и дека не соодветствува за никаков настан, а камоли на инаугурацијата на новоизбраниот хрватски претседател – рече Жупановиќ

Против хрватската пејачка Јосипа Лисац е поднесена казнена пријава поради начинот на кој ја извела националната химна на инаугурацијата на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ.

Пријавата е поднесена од адвокатот Бошко Жупановиќ, кој изјави дека „химната на Република Хрватска е изведена на подбивен и омаловажувачки начин” и дека Јосипа Лисац на тој начин извршила кривично дело кршење на угледот на Република Хрватска со „користење подбивни артикулации и тоналитети“.

– Не сакам внимание на медиумите. Го направив тоа како адвокат и граѓанин. Мислам дека тоа е само исмејување и дека не соодветствува за никаков настан, а камоли на инаугурацијата на новоизбраниот хрватски претседател – рече Жупановиќ за Индекс.хр.

Тој додаде дека ја напишал пријавата затоа што сметал дека тоа е негова граѓанска должност.

Прочитајте и...  Белгија нема да ги отвори границите ниту за земјите од белата листа на ЕУ

Прочитај повеќе

СЗО: Бубонската Чума во Кина е под контрола

Слободен печат

Рекорден број на смртни случаи во еден од коронавирусот во Иран

Слободен печат

ПРЕСМЕТКИ: Продуктивноста, а не партиите, би требала да го одреди минималецот

Балкан барометар: Повеќе од третина испитаници не би примиле Ром како гостин во нивниот дом

Слободен печат

Над две третини од Русите се со просечен приход од 308 евра

Слободен печат

ОН: САД не го оправдаа убиството на генералот Сулејмани

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев: Ахмети погрешил комплетно, можам да наздравам со вино или ракија, но никогаш не сум бил пијан

Слободен печат

Синдикатот на Клинички центар бара да се поништи казната за медицинска сестра од Неврологија која зела крв од колеги за испитување антитела за коронавирус

Дејли Мирор и Дејли Експрес ќе укинат 550 работни места

Слободен печат

Анкета на Галуп: Само 38 отсто од Американците ја одобруваат работата на претседателот Трамп

Слободен печат

Вирусот ги дотепа малите градови: Во Валандово и во Крушево ниедно слободно работно место

Пад на куповната моќ на граѓаните во јуни, цените на мало пораснаа

Слободен печат