Полска веќе нема да испраќа оружје во Украина, вели Моравјецки

Моравјецки и Зеленски / Фото EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Полска повеќе нема да ја вооружува Украина бидејќи се фокусира на создавање сопствени резерви на оружје, рече премиерот Матеуш Моравјецки, додека ставот на Варшава кон Киев се менува само неколку недели пред изборите.

Полска е еден од најверните сојузници на Украина откако Русија ја нападна земјата во февруари 2022 година, но земјите дојдоа до неколку несогласувања поради украинскиот извоз на жито откако Варшава ја продолжи забраната за нив.

„Веќе не префрламе никакво оружје во Украина бидејќи сега се вооружуваме со најмодерното оружје“, изјави Матеуш Моравјецки за Полсат њуз.

Зборовите на Моравјецки дојдоа откако Полска го повика украинскиот амбасадор во Министерството за надворешни работи за да протестира против коментарите на претседателот Володимир Зеленски по одлуката на Полска да ја продолжи забраната за жито.

Забраната беше воведена за да се заштитат полските земјоделци од напливот на увоз на жито и храна од Украина, откако руската инвазија во голема мера ги блокираше рутите на Украина преку пристаништата на Црното Море.

Зеленски му кажа на Генералното собрание на Обединетите нации дека Киев работи на зачувување на копнените патишта за извоз на жито, но додаде дека „политичкиот театар“ околу увозот на жито само и помага на Москва.

Полска, Словачка и Унгарија најавија ограничување на увозот на жито од Украина во петокот, откако Европската комисија одлучи да не ја продолжи забраната за продажба во пет земји на ЕУ, вклучувајќи ги Романија и Бугарија.

Во Полска се одржуваат парламентарни избори на 15 октомври, а владејачката националистичка партија Право и правда (ПиС) наиде на критики од екстремната десница за, како што вели, покорниот однос на владата кон Украина.

Украинското Министерство за надворешни работи повика на смиреност во спорот во средата, а портпаролот на Министерството за надворешни работи ги повика Полјаците „да ги остават настрана своите емоции“.

Во услови на недоразбирање околу украинските житарки, Полска ја потсети Украина на нејзината помош

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот