8 C
Скопје

Погребан Митрополитот Амфилохие, самиот побарал ова да му се испише на надгробната плоча

Во криптата на храмот Христово воскресение во Подгорица денеска е погребан митрополитот црногорско- приморски Амфилохие.

Криптата во која се погребани земските останки од митрополитот Амфилохие е покриена, по негова желба, со земја од Јасеновац, од Косово и Метохија и Црна Гора, а неговиот гроб е покриен со плоча, онаква каква што тој посака.

-Архиепископот цетински Митрополит црногорско – приморски егзарх на Свештениот трон Пеќки 1938-2020, на тронот митрополитско зетски црногорско – приморски од 1990-2020, пишува на плочата.

Фото: RTCG /SCREENSHOT

Митрополитот Амфилохие почина во петокот, на 30. октомври 2020 година, а е погребан денеска во Подгорица.

Од митрополитот се простија илјадници граѓани, кои од вчера, па и денеска во поворка му оддаваа последна почит.

ВИДЕО: Бизарно- Деца го бакнуваат телото на Амфилохије кој почина од ковид-19

Прочитајте и...  Студија во Чиле: Кинеската вакцина „КоронаВак“ е 80% ефикасна во спречување на смрт по зараза со коронавирус

Поврзани вести

Псаки: Администрацијата на Бајден засилено спроведува активности за спречување на оруженото насилство

Слободен печат

Бремените жени во Велика Британија ги советуваат да се вакцинираат со вакцините на „Фајзер“ или „Модерна“

Слободен печат

Земјотрес од 4.2 степени регистриран во Јадранско море

Слободен печат

Ивановска: Генералниот секретаријат и за нас набави клими, но имаше дузина барања за тоа

Слободен печат

Советодавниот одбор на ЦДЦ на 23 април ќе одлучува дали да ја продолжи паузата за вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Слободен печат

Тасева: Владата требаше да го разреши Рашковски, а не да чека да си поднесе оставка

Слободен печат

Остави Коментар