Почна распродажбата на имотот на Студио Модерна, се бара закупец на серверите

Фото: Фејсбук

Некои од околу 50-те вработени кои во јуни добија отказ од Студио Модерна, а сепак во август им течел отказниот рок, предупредуваат дека тие се најголемите губитници од стечајот на Санди Чешко. Тие останаа без плата за јули и август, регрес за годишен одмор и отпремнини.

Во меѓувреме стечајниот управник на компанијата, Шпела Турк ја објави првата аукција за имотот на пропаднатата компанија, поточно за продажба на серверски софтвер и хардвер. Сопственикот Чешко велеше дека се обидувал да се грижи за вработените и дека на повеќето ќе им биде понудена работа во Валнадин, кој го презема малопродажниот бизнис во Словенија, посочува Н1 Словенија.

Во тој момент компанијата им должела плати за јули, август, регрес за годишен одмор и отпремнини. Овие работници, за разлика од другите вработени, немаат право на надомест од Гарантниот фонд на Република Словенија по отпочнување на стечајот, бидејќи договорот им е раскинат од деловни причини. Инаку, приоритетни доверители ќе има, но од одговорот на Чешко за Н1, може да се заклучи дека стечајната маса ќе биде мала.

„Имотот вклучува и маси, столици, компјутери, автомобили“, наброја тој. Тоа сега го потврдуваат и работниците, кои изјавиле дека Матеја Доланц, роднина на чешката сопруга Ливија Доланц и директорот на компанијата Валнадин, на 3 јули писмено им потврдил дека „словенечката компанија нема материјални средства, освен од канцелариска опрема, стока во продавници и две стари патнички возила“.

Меѓу доверителите има добавувачи, клиенти, државата Покрај вработените, на листата на доверители се очекува да се најдат и добавувачите, бидејќи компанијата од Загорје поради недостиг на обртни средства во последната година повеќе не можеше да ги исполнува обврските, како и државните институции.

Сепак, компанијата до банкротот имаше отворени филијали и онлајн продавница, па многу клиенти исто така останаа во темнина. Здружението на потрошувачи на Словенија ги советува што поскоро да поднесат барање за стечај. Додека доверителите имаат уште два месеци да ги пријават своите побарувања, стечајниот управител на Студио Модерна го објави повикот за првата аукција.

Се бара закупец на серверски хардвер и софтвер. Покрај киријата ќе треба да покрие и 80.000 евра месечни трошоци за одржување, како и 300.000 евра на рати за лиценци следната година.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот