1 C
Скопје

Почина 67-годишниот Миша Алексиќ од „Рибља чорба“ поради компликации со ковид-19

Басистот на легенадарната рок групата „Рибља чорба“, Мирослав Миша Алексиќ почина на 67-годишна возраст поради последици од ковид-19.

Музичарот со денови водеше битка против овој вирус и беше приклучен на респиратор, но на крај не успеа да ги совлада компликациите.

Миша имаше 67 години / Фото: Инстаграм

Неговата ќерка Мина Алексиќ пред неколку дена на Фејсбук објави статус за состојбата на нејзиниот татко, за кого веруваше дека ќе се опорави.

Миша Алексиќ / Фото: Рибља чорба, Фејсбук

„Мојот Миша е заболен од ковид и е на респиратор веќе трет ден. Секој час е негова борба за животот, како и моја за него. Миша би сакал сите наши блиски луѓе да знаат каков борец е тој. Би сакал сите луѓе кои го сакаат и почитуваат да бидат со нас, да бидат со него и да веруваат дека ќе го победиме коронавирусот“, напиша Мина во вторникот.

Миша Алексиќ со ќерката Мина / Фото: Принскрин, Фејсбук

Членовите на бендот се скршени за загубата на големиот пријател, а по тажната вест се огласи и неговиот пријател и кум Момичило Бајагич – Бајага.

„Ми умре пријателот, дознав пред неколку минути. Се чувствувам ужасно бидејќи ми почина еден од најдобрите пријатели, тоа е се што можам да кажам“, кратко изјави Бајага за Нова.рс.

Прочитајте и...  Силвестер Сталоне го продава својот луксузен имот за 130 милиони долари

Поврзани вести

Го анализирате секој детал? Избалансирајте ги вашите мисли

Слободен Печат

Тајчи: Бев силувана и сметав дека тоа е по моја вина!

Слободен печат

Поранешниот сопруг на Емина Јаховиќ со нова девојка: Мустафа Сандал објави фотографија со 20 години помладата Мелис

Слободен печат

Наоми Кемпбел ги откажува цигарите и го сподели својот метод: Навистина се обидувам

Слободен Печат

Фановите „полудеа“ по модниот избор на Цеца со животински принт: Велат дека никогаш не изгледала толку добро!

Слободен печат

Кејт Хадсон раскажа за својот татко кој го напуштил семејството кога таа била дете

Слободен Печат

Остави Коментар