ПОБЕДНИКОТ на Евровизија веќе СЕ ЗНАЕ? Еве што велат обложувалниците – Слободен печат
ЕспресоЗабаваМагазинШоу биз

ПОБЕДНИКОТ на Евровизија веќе СЕ ЗНАЕ? Еве што велат обложувалниците

Македонија има големи шанси да помине во финалето

Во денешното полуфинале се наоѓаат две држави, кои според обложувалниците веќе со месеци се најголеми фаворити за победа на Евровизија.

Обложувалниците на денот на полуфиналето најголеми шанси за пласман во финалето им даваат на Холандија, Шведска, Русија, Азербејџан, Швајцарија, Малта, Норвешка, Македонија, Ерменија и Данска.
Со обработка на податоците од различни обложувалници, шансите за поминување во финалето се искажани во проценти. Холандија и Шведска најдобро котираат со по 94 проценти.

Веднаш зад нив се наоѓа Русија со 93 проценти, а на седмото место е Македонија со 71 проценти шанси.

Ист процент има и Норвешка, додека на деветтото место е Ерменинја со 59 проценти.

На десеттото место е Данска со 52 проценти.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close