По земјотресот во Калифорнија настанала голема пукнатина која се гледа од вселената (ФОТО) - Слободен печат

По земјотресот во Калифорнија настанала голема пукнатина која се гледа од вселената (ФОТО)

При вториот земјотрес со јачина од 7,1 степени по Рихтеровата скала кој во петокот ја погоди Калифорнија била создадена огромна пукнатина на површината на Земјата видлива дури од вселената, пренесува С-Ен-Ен.

Станува збор за вториот голем земјотрес кој го погодил ова подрачје за само 48 часа.

Епицентарот на земјотресот бил во близина на градот Риџкрест, околу 240 километри североисточно од Лос Анџелес.

Во тој град била причинета голема материјална штета и притоа неколку лица биле повредени.

Луѓето во паника бегале по улици, а оштетени се куќи, згради и јавни институции.

Прочитај повеќе

АНАЛИЗА ВО СРБИЈА: Неколку од најтиражните весници за една година објавиле над 945 лажни насловни страни

Слободен печат

Зариф: Лицето кое го собори украинскиот авион е во затвор

Слободен печат

Дескоска: Жалам што преговарачката тројка на ВМРО-ДПМНЕ избега од средбата за Законот за ЈО

Слободен печат

Д-р Дејан Докиќ за Слободен печат: Мали совети со голем ефект за заштита од загадувањето

Прогласена вонредна состојба во Хонг Конг поради коронавирусот

Слободен печат

Рама, Мета и Баша изразија сочувство за настраданите во земјотресот во Турција

Слободен печат

Остави Коментар

fifteen − fourteen =

Прочитај повеќе

Ќе се гради втора болница во Вухан за лекување на пациенти од коронавирусот

Слободен печат

Најмалку 21 загинат, над 1000 повредени по вчерашниот земјотрес во Турција

Слободен печат

ШТО ГО РАЗБЕСНИ ПОМПЕО: Државниот секретар навредувал новинарка, користел и пцовки

Слободен печат

Дачиќ: Спремни сме за привремено стопирање на кампањата против повлекување на признавањето на таканаречено Косово под еден услов

Слободен печат

Европската полиција истражува повеќе од 5.000 криминални групи кои заработуваат 110 милијарди евра

Слободен печат

РЕКОРДНО: Над 11 милиони странци живеат во Германија

Слободен печат