18.8 C
Скопје

По реакциите за сличностите на уметничкото дело со бугарското знаме ќе се менува евровизискиот спот на Гарванлиев

По бурните реакции на јавноста и бројните евровизиски фанови ќе се менува дел од официјалниот спот на нашиот претставник за песната „Here I stand“. Спорниот кадар во кој се појавува уметничкото дело од поставката во Даут пашиниот амам чии бои асоцираа на бугарското знаме ќе биде отстрането од спотот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vasil Garvanliev (@vasilg)

Делото околу кое се „крена прашина“ е креација на авторката Жанета Вангели, а истото повеќе нема да биде дел од спотот изјави нашиот евровизиски претставник Васил Гарванлиев, кој во своето последно обраќање по одлуката за промената на официјалниот спот вели:

Ексклузивно за Слободен печат – Васил Гарванлиев: Некој очигледно сака да прави скандали без потреба

„Иако со евровизискиот спот имав желба да прикажам ништо друго, освен музика и уметност, навистина ми е жал поради погрешната интерпретација на делото на нашата позната уметница Жанета Вангели. Никој инволвиран во реализација на видео записот ниту пак претставници од наведената институција намерно не интервенирал во уметничката постановка на Националната галерија Даут Пашин Амам, за што и од самата галерија се изјаснија дека делото на ваков начин е изложено повеќе години. За да нема дополнителни негативни импликации и погрешен приказ на ова уметничко дело, одлучивме да ги отстраниме кадрите кои се однесуваат на него. Благодарам на огромната поддршка која ми ја упатувате овие денови и верувате во мојата искрена намера“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vasil Garvanliev (@vasilg)


„Јас повеќе од 20 години пеам и ја претставувам Македонија и македонското знаме, така и ќе остане“, го завршува своето обраќање Гарванлиев преку социјалните мрежи упатено до целата јавност и сите негови фанови.

Поврзани вести

Славниот Хари Потер им ја продаде својата куќа на родителите: Скржавeц или малверзации со законот?

Слободен печат

Ова се симптомите на меланом, а на еден речиси никој не обрнува внимание!

Слободен Печат

Дневен хороскоп за 22 јуни: Сфатете дека радоста е во малите нешта

Слободен Печат

Прием во лудница

Слободен печат

На денешен ден – 22 јуни

Слободен Печат

ВИДЕО | Познатиот југословенски киоск К67 беше поставен на Тајмс сквер во Њујорк: Но, дали светот знае за неговата културолошка историја?

Слободен Печат

Остави Коментар