-2 C
Скопје

По препорака на СЗО: Комисија на ОН го симна канабисот од листата на најопасни наркотици

Канабисот и смолата од канабис се симнати од листата на најопасни наркотици, но остануваат под малку построг режим на контрола. Одлуката ја донесе Комисијата за наркотични дроги при Обединетите нации (ОН), по препораката на Светската здравствена организација (СЗО), но токму „построгиот режим“ не дозволува легализација на марихуаната во меѓународен систем за контрола на наркотици.

За симнување на канабисот и смолата од канабис од Четврта категорија, според Единствената конвенција за наркотични дроги, гласаа 27 члена на Комисијата, 25 беа против, а еден беше воздржан, соопшти агенцијата на ОН.

Според Конвенцијата од 1961 година, меѓународен договор за забрана на производство и набавка на одредени лекови, канабис и смола од канабис досега беше во категоријата четири, заедно со хероинот и други опоиди.

Прочитајте и...  АМСМ: Внимателно возете во клисурите, долините и котлините

Канабисот и смолата од канабис, по гласањето на Комисија на ОН, ќе бидат во иста категорија со кокаин, метадон, фентанил, опиум и морфиум.

Канада и Уругвај се единствените две земји што легализираа продажба и употреба на канабис за рекреативни цели, додека многу земји низ светот го декриминализираа поседувањето марихуана.

Експертите велат дека отстранувањето на канабисот од категоријата најопасни наркотици може да доведе до слабеење на меѓународните контроли врз марихуаната за медицински цели

Поврзани вести

ВИДЕО I Поранешен агент на ШИК открива нечуени детали за припадникот на косовската полиција, Фадил Сулевиќ, кој вчера беше пронајден мртов во близина на Приштина: Еве што знаеше и кој се плашеше …

И.И.

ФОТО | „Доста беше“: Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ роденденски ја запроси девојката Сања

СП.

Среќа во несреќа: Нема повредени патници на ЈСП во сообраќајката кај Шумарски факултет

Слободен печат

Изградба и обнова на основни училишта со 328 милиони денари, за средните 19,7 милиони

Слободен печат

Филипче: Тие што прележале засега не треба да се вакцинираат

И.И.

Владата повторно ќе дава субвенции, овој пат 52 милиони денари ќе бидат поделени за енергетско ефикасни прозорци и сончеви колектори

И.И.

Остави Коментар