3.4 C
Скопје

Tag : препорака

Вести Македонија

Влада: Да се донираат средства за обнова и реконструкција на ГТЦ „Глобал” – Струмица

Слободен печат
 Владата денеска на 40-та седница ја разгледа и усвои информацијата во врска со доставениот повик за донација од Здружението на граѓани „Обнова на Глобал” –...
Вести Македонија Слајдер

Владата со препорака до банките: Исплатете ги декемвриските пензии заклучно со 31 декември

Слободен печат
Владата на вечерашната 33 редовна седница ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за декември оваа година и го задолжи Фондот на пензиското...
Вести Ви Препорачуваме Свет

По препорака на СЗО: Комисија на ОН го симна канабисот од листата на најопасни наркотици

Слободен печат
Канабисот и смолата од канабис се симнати од листата на најопасни наркотици, но остануваат под малку построг режим на контрола. Одлуката ја донесе Комисијата за...
Вести Свет

СЗО препорачува: Поголема физичка активност за возрасни и децата и помалку седење пред електронски уреди во време на пандемија

Слободен печат
Секое четврто возрасно лице и четири од пет адолесценти немаат доволно физичка активност, соопшти Светската здравстена организација (СЗО). Сите возрасни лица треба да прават најмалку...
Вести Свет

ЕК со препорака до земјите-членки на ЕУ: Проширете ја употребата на брзи тестови на ковид-19

Слободен печат
Европската Комисија (ЕК) денеска побара од земјите членки на Европската Унија (ЕУ) да ја прошират употребата на брзи анагени тестови кои се помалку сигурни од...
Вести Свет Слајдер

ОБСЕ со препорака со властите во Белорусија: Распишете нови избори

Слободен печат
Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) им препорача белоруските власти да ги поништат резултатите од претседателските избори на 9 август поради неправилности во...
Жена Магазин Магазин слајдер

Топ книги од македонските писателки Бужаровска, Димковска и Пармаковска

Александар Маџаровски
Александар Маџаровски, на социјалната мрежа Фејсбук популарен како „Читачот“, ни препорачува книги од три македонски писателки, достапни во продажба. – Иако секојдневието во нашава земја не...
Вести Македонија Слајдер

Филипче: Целосно сум посветен на решавање на проблемот со коронакризата, засега нема препорака за дополнителни рестриктивни мерки

Слободен печат
Министерот за здравство Венко Филипче вели дека нема партиска агенда за изборната кампања и дека е целосно посветен на справувањето со коронакризата. Вчера во Штип...
Вести Македонија

МЗ ја демантира информацијата дека Комисијата за заразни болести не дала препорака за отворање на границите

Слободен печат
Во врска со објавените написи околу тоа дека Комисијата за заразни болести не препорачала отворање на границите, Министерството за здравство целосно ја демантира оваа информација...
Вести Скопје Слајдер

Во Скопје денеска речиси и да не можеше да се види човек без маска (ВИДЕО)

Од денеска без заштитна маска на лицето не смеете да влезете во банка, аптека, во маркет, во автобус и во сите останати затворени објекти, како...