По 164 љубовни средби ја пронашла својата сродна душа: Излегувањата ги третирав како работа…

Фото: Pexesl / Taryn Elliott

Излегувањата во светот на љубовта може да биде предизвик за многумина, но една храбра жена го сподели своето искуство со надеж дека нејзината приказна ќе им помогне на другите кои ја бараат својата сродна душа.

По 164 состаноци, таа го запознала мажот за кој на крајот се омажила, а сега сака да ги сподели своите научени лекции со другите, пишува „Мирор“.

Во својата објава, жената открива дека своите 20-ти ги поминала во долги врски пред да реши сериозно да пристапи кон состаноци.

Низ двегодишно патување кое вклучувало љубов, страст, разочарување и надежи, на средбата број 164 таа конечно ја нашча својата сродна душа.

„Дадов 150 отсто и излегувањето го третирав како работа. Тоа беше двегодишен виор на љубов, страст, разочарување, надеж, фрустрација, несигурност, самосомневање и општа исцрпеност. Конечно, љубовната средба број 164 заврши со мојот сопруг“, рече таа.

Нејзината објава предизвика различни коментари и прашања, но на многумина им беше од корист. Покрај тоа, таа советува краток прв состанок, како пијалок или прошетка, а не вечера, може да биде предолго ако се покаже дека немате ништо заедничко.

„Вечерите се преголема посветеност“, нагласи таа.

Што се однесува до темите за разговор на состанокот, таа предложи мешавина од забавни теми и подлабоки разговори.

„И последно, но не и најмалку важно, нека знаат каде стоиш со сè, што мислиш за средбата, дај комплимент. Ако се чувствуваш добро, кажете дека сте возбудени што ќе се запознаете, можеби ќе направите планови за средба во иднина. Предложете датум, одредена временска рамка. Секогаш можете да одите на друга, подолга средба, бидејќи ако си одговарате, сте заштедиле време на чекање“, вели таа.

Нејзините зборови добија позитивен одговор, а нејзините совети за брзи први средби, откривање заеднички интереси и суптилно планирање на втор состанок делуваат како вредни водичи за оние во светот на запознавањето.

Оваа храбра жена ги потсетува другите дека љубовта може да бара време и труд, но на крајот може да резултира со вистинско партнерство. Нејзиниот пример открива дека понекогаш мораме да поминеме низ различни предизвици за да ја најдеме вистинската личност и вистинската врска.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот