7 C
Скопје

Пиронкова против Вилијамс во четвртфиналето на УС Опен (ВИДЕО)

Серена Вилијамс по 15 пат во кариерата се пласираше во четвртфиналето на „УС Опен“, совладувајќи ја грчката тенисерка Марија Сакари со 2:1 во сетови (6:3, 6:7, 6:3).

Американката направи брејк во првиот сет за предност од 4:2, подоцна и триумф со резултат 6:3. Во вториот сет се играше тај-брејк кој го освои Сакари со 8:6 во поени за израмнување. Интересен е податокот кој вели дека Сакари триумфираше годинава на сите досегашни тај-брејкови.

Можеше да направи и целосен пресврт на мечот, поведе со 2:0 во гемови во третиот сет, но потоа Вилијамс покажа зошто е една од главните фаворитки за титулата и по 53 пат се пласираше во четвртфиналето во еден од грен слем турнирите. На тој начин се израмни со Мартина Навратилова, и пред нив е само Крис Еверт со 54 пласмани.

Прочитајте и...  Реакција на Филипчев: Маленко лажно известува, имаме документи кои го докажуваат спротивното!

За пласман во полуфиналето Вилијамс ќе игра против Цветана Пиронкова од Бугарија која ја елиминираше Елиз Корне (Франција) со 6:4, 6:7 (5) и 6:3.

Познати се уште две четвртфинални двојки во женска конкуренција, Бреди-Путинцева и Осака-Роџерс, а последната ќе ја дознаме по одигрувањето на осминафиналните дуели Азаренка-Мухова и Мертенс-Кенин.

Кај мажите денеска заврши мечот помеѓу Васек Поспишил и Алекс Де Минаур во кој подобар беше Австралиецот со 3:0 во сетови 7:6 (6), 6:3 и 6:2. Де Минаур во следната фаза ќе игра против Доминик Тим од Австрија кој со 7:6 (4), 6:1 и 6:1 го надигра Канаѓанецот Феликс Оже-Алијасим.

Познати се уште две четвртфинални двојки, Карењо Буста против Шаповалов, а Чориќ ќе ги одмери силите со А. Зверев. Последниот пар ќе го дознаеме по завршувањето на мечевите Беретини-Рублев и Тиафо-Медведев.

Прочитајте и...  Навивачите на Реал го најдоа „виновникот“ за лошата сезона!

Поврзани вести

Нејмар останува во ПСЖ само доколку дојде Меси!?

Слободен печат

Ристовски би можел да ја продолжи кариерата во Русија!

Слободен печат

Навивачите на Реал го најдоа „виновникот“ за лошата сезона!

Слободен печат

Македонецот на „Стемфорд Бриџ“: Алиоски не се плаши од Челси!

Слободен печат

МЗТ Скопје и Работнички ќе играат во Бања Лука!

Слободен печат

Сејдини: Приоритет до билетите за следење на ЕП да имаат сите медицински лица!

Слободен печат

Остави Коментар