Павел тврди дека доколку западните сојузници не ја засилат поддршката за Украина, тоа ќе е предност за Путин

Петр Павел / Фото EPA-EFE/JULIEN WARNAND

Рускиот претседател Владимир Путин би можел да добие предност во војната против Украина во текот на следната година доколку западните сојузници на Киев не ја засилат својата воена поддршка, изјави чешкиот претседател Петр Павел.

„Немаме друг избор освен да и дадеме на Украина сè што и е потребно за да успее во нејзината мисија да го врати суверенитетот и да ги контролира нејзините граници. Сè помалку ќе биде наш неуспех“, рече тој во интервју за италијанскиот „Кориере дела сера“.

Официјални лица во Киев долго време се жалат на бавната испорака на оружје и други форми на помош ветени од западните земји. Русија, исто така, почна да се потпира на своите воени сојузници, вклучително и Северна Кореја и Иран, да складира артилерија и оружје пред бруталните зимски месеци.

„Ако ја пропуштиме можноста да ја задржиме нашата поддршка за Украина, следната година би можела да биде уште поповолна за Москва“, рече Павел. „Оваа година е клучна за поставување на темелите за успех. Следната година ќе биде покомплицирана.

„За жал, нашите испораки на воена опрема не се доволни за да и дозволиме на Украина да ја продолжи операцијата со висок интензитет“, додаде чешкиот лидер, посочувајќи дека европските сојузници не ги исполнија своите „ветувања“ за снабдување на Украина со артилериски гранати.

Павел додаде дека Путин веројатно профитирал во последните недели од конфликтот во Појасот Газа. Тој исто така вели дека не верува оти Украина во моментов може да добие „воена превласт“ над Русија, додавајќи дека „времето сега е на страната на Русија“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот