Папата Франциск одлучи: Римокатоличката црква повеќе нема да ги крие сторителите на сексуални злоупотреби

Папата Франциск денеска внесе големи промени во начинот на кој Римокатоличката црква ќе се занимава со случаите на сексуално злоупотребување, укинувајќи го правилото на „понтификална тајна”, кое претходно ги штитеше сторителите на злоупотребувањата.

Двата документа што ги објави папата ја покриваат праксата што постои веќе извесно време во некои земји, вклучувајќи го и пријавувањето сомнеж кај цивилните власти за сексуално злоставување, каде тоа е пропишано и со закон, пренесоа британските меидуми.

Тие, исто така, забрануваат наметнување обврска за молчење на оние кои пријавуваат сексуално злоставување или тврдат дека се жртви.

Прочитајте и...  Индустриското производство во САД на 11-годишниот минимум

Прочитај повеќе

Трамп и Болсонаро разговараа за истражувањата за хидроксихлорокин

Слободен печат

Франција е на петто место по број на смртни случаи во светот

Слободен печат

Индија против наездата на скакулци се бори со дронови и противпожарни возила

Слободен печат

Австрија ќе ги отстрани нацистичките симболи од куќата на Хитлер, еве како ќе ја пренамени

Слободен печат

Се гласа масовно преку пошта во осум сојузни држави и во округот Колумбија

Слободен печат

ОН: Талибанците во Авганистан и натаму се во близок контакт со Ал Каеда

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Агенција за разузнавање: Директорот Еролд Муслиу не е член на ниту една политичка партија

Слободен печат

Путин потврди дека на напад со конвенционално оружје Русија може да одговори со нуклеарно

Слободен печат

Во Италија опаѓа бројот на смртните случаи од Ковид-19

Слободен печат

Тестовите на градоначланикот на Бутел се негативни на ковид-19

Слободен печат

Османи: Секој треба да си го штити својот праг за да не влезе вирусот во неговиот дом

Слободен печат

Истражување на Тајмс: Тајната на „балканскиот успех против коронавирусот“ и влијанието на бесеже вакцината

Слободен печат