16 C
Скопје

Tag : папата Франциск

Вести Свет Слајдер

Папата ги осуди насилствата меѓу Израел и Хамас

Слободен печат
Папата Франциск денеска ја осуди неприфатливата „спирала на насилство“ меѓу Израел и Палестинците, нагласувајќи дека убиствата, особено на деца, е „знак дека тие не сакаат...
Вести Свет

Џон Кери: Папата е морален авторитет во борбата против климатските промени

Слободен печат
Папата Франциск е „убедлив морален авторитет” во борбата против климатските промени, изјави американскиот специјален пратеник Џон Кери за Ватикан њуз по состанокот со понтифот. –...
Вести Свет Слајдер

Папата Франциск формираше служба на свештеници лаици

Слободен печат
Папата Франциск денеска и формално создаде нов поредок на свештениците лаици, чија цел е да поттикне поголемо учество на секуларните жени и мажи во воведувањето...
Вести Свет Слајдер

Папата Франциск повика на прекин на насилството во Ерусалим

МИА Агенција
Папата Франциск денеска повика на прекин на насилството во Ерусалим, повикувајќи ги двете страни да бараат решенија за почитување на мултикултурниот идентитет на светиот град....
Вести Економија Свет

Папата Франциск повика на построго регулирање на финансиските пазари

Слободен печат
Папата Франциск денеска повика на построго регулирање на финансиските пазари, предупредувајќи во видео порака против „опасните” шпекулации и повикувајќи на поправедна економија. „Додека реалната економија,...
Вести Свет

Папата Франциск донесе декрет за финансиите на високите претставници

Слободен печат
Папата Франциск во најновиот потег во рамки на борбата против корупција во Ватикан, денеска донесе декрет со кој се наложува објавување на сите финансиски податоци...
Вести Свет

Папата ја прифати оставката на кардиналот на Хамбург за скандалот со сексуалани злоупотреби во Келн

Слободен печат
Папата Франциск ја прифати оставката на Стефан Хесе, кардиналот на Хамбург, кој се понуди да замине од функцијата откако тим германски адвокати го објавија огормниот...
Вести Свет Слајдер

Криза во Ватикан: Папата Франциск  им нареди на кардиналите да ги намалат платите за 10 проценти!

Слободен печат
Папата Франциск им нареди на кардиналите да ги намалат платите за 10 проценти и ги намали платите на другите високи свештеници кои работат во Ватикан,...
Вести Свет Слајдер

Во Ирак зголемен бројот на заразени од коронавирус по посетата на Папата

Слободен печат
Во Ирак денеска, две недели по посетата на папата Франциск, која помина со собирање голем број луѓе без носење маска, се регистрирани 5.663 нови случаи...
Вести Свет Слајдер

Папата Франциск ја заврши историската посета на Ирак

Слободен печат
Папата Франциск денеска ја заврши својата историска посета на Ирак и се враќа во Рим, јавија агенциите. Поглаварот на Римокатоличката црква, вчера попладне, под силно...