18.8 C
Скопје

Папата Франциск: Од пандемијата треба да излеземе подобри

Папата Франциско побара од лидерите на Јужна Америка и од Пиринејскиот Полуостров да обезбедат фер дистрибуција на вакцините против Ковид-19.

Папата Франциско побара од лидерите на Јужна Америка и од Пиринејскиот Полуостров да обезбедат фер дистрибуција на вакцините против Ковид-19.

– Ги поздравувам иницијативите за создавање нови форми на солидарност на меѓународно ниво со механизми насочени кон обезбедување фер дистрибуција на вакцините. Дистрибуцијата не треба да се заснова на чисто економски критериуми, туку да се земат предвид потребите на сите, посебно на најранливите и најсиромашните, истакна папата Франциск.

Јужна Америка, вклучително и Карибите е втор најпогоден регион од пандемијата со над 873.000 смртни случаи и 27,4 милиони инфицирани луѓе, а вакцинирани се помалку од 10 проценти од населението.

Папата Франциск обрајќајќи се до лидерите Јужна Америка, Андора, Шпанија и Португалија истакна дека „масовната имунизација мора да се сфати како општо добро”.

На состанокот во Солдеу, Андора, на кој не присуствуваа претседателите на Мексико и на Бразил, папата Франциско повтори дека „од пандемијата мора да излеземе подобри”.

Поврзани вести

ВИДЕО | Андоновиќ: Тензии во Црна Гора – владата на Кривокапиќ пред оставка поради резолуцијата за Сребреница

Слободен печат

Анкета за бугарските избори: Разликата меѓу ГЕРБ и „Има таков народ“ е помала од 2 отсто

Слободен печат

ВИДЕО | Д-р Пановски: Нов бран нема да биде ни приближно силен како претходните

Слободен печат

ВИДЕО | Дерала: Мобилност, посветеност и непристрасност – отворен повикот на ЦИВИЛ за набљудувачи

Слободен печат

180 санкционирани возачи во Скопје

Слободен печат

Директорот на руско разузнавање тврди: Сталин ја нарекол дезинформација пораката дека Германија е подготвена за напад врз СССР

Слободен печат

Остави Коментар