Овој јаткаст плод треба да стане дел од вашето секојдневие: Совршен дел од исхраната е и за дијабетичарите!

Дијабетесот може да се превентира доколку водите сметка за исхранта, а во тоа може да ви помогне еден јаткаст плод. Всушност, ф’стаците се одличен избор за дијабетичари, бидејќи имаат здравствени предности.

„Кога се консумираат на празен желудник и во умерена количина, одлични се за дијабетичарите, но и сите оние кои сакаат да се здрави“, вели дијабетичарот Павитхра Н. Рај.

Ф’стаците се суперхрана бидејќи се одличен извор на здрави масти, протеини, антиоксиданси и влакана. Имаат низок гликемиски индекс и помагаат да се одржи нивото на шеќерот во крвта на нормала.

Имаат компоненти кои помагаат да се опуштите и ослободите од стресот, како и мелатонин, кој осигурува здрав сон.

Ф’стаците се одлична намирница за сите кои сакаат да ослабат, да го намалат нивото на холестеротл или да го подобрат варењето на храната, крвните жили и видот.

Прочитајте и...  Погледнете зошто Кристијано Роналдо вели дека неговата жена е најубава во светот! (ФОТО)

Стручњаците велат дека дневно треба да консумирате една рака ф’стаци и тоа некаде на средина на утрото или како ужина после ручекот. Треба да биде умерена и несолена верзија на овој плод. Прекумерната консумација може да доведе до иритација или дијареа.

Прочитај повеќе

Хороскоп за 12 август: Не откажувајте се од соништата!

Слободен печат

Сѐ уште сте сами? Хороскопот ќе ви открие зошто!

Слободен печат

Неда Украден на 70 години се соблече во бикини и ги воодушеви сите! (ФОТО)

Васко Спасоски

„Сакаа Арчи да го одгледувам како сноб“ – Британците никогаш нема да и простат на Меган за тајното крстење на Арчи

Слободен печат

Погледнете зошто Кристијано Роналдо вели дека неговата жена е најубава во светот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Премиера на четвртата сезона на серијата „Fargo“ оваа есен: Дали мафијашките семејства ќе успеат да воспостават примирје? (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Наум Петрески улови крап голем скоро колку него! (ФОТО)

Васко Спасоски

Крајот на кралот на комедијата: Вака изгледале последните денови на Робин Вилијамс (ВИДЕО)

Слободен печат

Гитарата на Џими Хендрикс продадена на аукција за 216.000 долари

Слободен печат

Градник нема, а доле носи танга-гаќички: Манекенката се врати на позирањето! (ФОТО)

Васко Спасоски

Со години ја криеја од јавноста – Ќерката на Моника Белучи „се заканува“ да биде поголема убавица и од мајка си! (ФОТО)

Слободен печат

Снаата на Лепа Брена за првпат објави толку жешка фотка: Александра Пријовиќ се заврте со грб кон камерата! (ФОТО)

Васко Спасоски