Ова е причината зошто не треба да го местите креветот наутро

Фото: Pexels

Добри вести за луѓето кои мразат да го местат својот кревет откако ќе станат наутро: можеби е подобро да го оставите неуреден. Според истражувањата, вашиот душек е полн со мали бубачки и овие бубачки едноставно сакаат кога ќе им го наместите креветот, пишува „Типс енд трикс“.

Топло и влажно

Во истражувањето објавено од Experimental & Applied Acarology, нашите кревети се полни со бубачки наречени прашински грини. И тоа не е само една бубачка што живее во вашиот душек. Очигледно, има 1,5 милиони прашински грини кои направиле дом од вашето сакано легло. Зошто? Бидејќи овие мали бубачки едноставно сакаат топли, темни и влажни места. А вашиот кревет, откако ќе ја поминете ноќта спиејќи, сонувајќи и потејќи се во него, е совршено место за нивно вгнездување. Особено ако ги повлечете ќебињата над вашиот топол и влажен душек веднаш откако ќе скокнете.

Ненаместен кревет

Решението би било само да го оставите креветот несреден. Затоа што неуреден, ненаместен кревет со чаршафи стуткани во топка не е толку примамлив за грините. Особено ако ги подотворите завесите за да пропуштите малку сончева светлина. Грините не сакаат светлина.

Се разбира, на крајот можете да го наместите креветот ако сакате. Само проверете дали душекот и чаршафите се целосно суви пред да го направите тоа.

Друг начин за борба против грините е честото миење на постелнината. А, под често мислиме еднаш неделно. Или набавете различни видови на постелнина. На тој начин можете да ги замените старите чаршафи за нови и нема да мора да ги перете алиштата секоја недела!

Ќе имате чист кревет, а грините ќе мора да најдат друго место за живеење.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот