Tag : прашина

Вести Култура

Скулпторот Саздовски ја претставува Македонија во проектот „100 земји, 100 маски“: Уметниците секогаш наоѓаат инспирација, дури и во состојба на криза

Слободен печат
Професионалните скулптори носат маски кога творат за да се заштитат од прашината создадена од нивната работа. Во оваа пандемиска криза, нивната маска ја симболизира нивната...
Вести Регион

„Апокалиптична“ глетка во Драч: Каква е оваа прашина што го покри целиот град? (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен печат
Голема количина прашина на минерали е ослободена вчера во пристаништето на Драч, а поради облаците, прашината се прошири низ целиот град создавајќи „апокалиптична“ глетка. Во...
Забава Магазин

Каква личност сте според извршувањето на домашните обврски?

Слободен печат
Психолозите тврдат дека секој има своја „омилена“ домашна обврска која зборува за неговиот карактер, но и најомразената открива многу информации за тоа....