Ова е докторката од Подгорица која МРТВО ДЕТЕ ВРАТИ ВО ЖИВОТ: Алма е ХЕРОЈ НА БАЛКАНОТ!

Педијатарот Алма Дрешевиќ која успеа да го врати во живот детето кое проголтало шаховска фигура и кое не давало знаци на живот, покажа дека не само што е голем доктор, туку и голем човек.

Таа не се откажувала од тоа да го спаси детето дури и кога се чинело дека веќе нема надеж. Докторката, така стана херој на Црна Гора, но и на целиот Балкан.

Дрешевиќ изјавила дека минатиот четврток во околу 19 часот во болницата било донесено дете од страна на комшија кое не давало знаци на живот, а со него била и неговата мајка која вриштела.

„Дете на возраст од една година и пет месеци проголтало шаховска фигура – пион. Бидејќи детето веќе не даваше знаци, немав прилика да размислувам што да направам. Во тој момент само знев дека треба некако да ја извадам фигурата затоа што секунди беа во прашање. За среќа, успеав да ја вовлечам раката со тоа што шаховската фигура нема да го уништи хранопроводот и ја извлеков фигурата“ – изјавила Дрешевиќ.

Прочитајте и...  Дневен хороскоп за 30 мај: Игнорирајте ги другите, а следете го она што ви го кажува срцето

А потоа, како што додава таа, почнала борбата за живот.

„Кога ја извлеков фигурата, морав да правам реанимација уста на уста и масажа на срцето. По две реанимации, го слушнав чукањето на срцето. Кога го направив третиот циклус на реанимација, прво срцето почна да чука, но морав да продолжам, затоа што детето не дишеше“ – раскажува Дрешевиќ.

фејсбук

По четири пати давање на вештачко дишење детето зело воздух и почнало да дише.

„Во тој момент знаев дека детето е спасено. Итаната помош веќе беше на пат. Срцето работеше, детето дишеше. Мислев дека треба да биде на респиратор. Но, за моја среќа не беше така. Добив информација дека детето уште од саботата е пуштено дома. Најголемото задоволство кое можев да го доживеам е тоа што детето преживеа и што е добро“ – изјавила Дрешевиќ.

Прочитајте и...  Како лесно да препознаете дали вашето куче е гладно, тажно, среќно, исплашено, нервозно

Таа истакна дека најважниот член на тимот е медицинската сестра.

– На мене мојата медицинска сестра неизмерно ми помогна. Кога сестрата не е паничар, кога сестрата слуша она што докторот и го кажува голема е шансата да се случи успех. Знам дека секој мој колега би реагирал исто како и јас. Кога гледате дека секоја секунда што ја губите може да го однесе детето, нема размислувања и тука мора да се работи, изјави Дрешевиќ.

Прочитај повеќе

Лепа Брена со фотографиите од пред 33 години ја разбуди носталгијата кај фановите

Слободен печат

Џенифер Лопез ќе биде газдарица на бејзбол-тим!

Слободен печат

Изуми што го променија светот: Го сакате пивото и не можете без ви-фи? Заблагодарете им на овие жени!

Слободен печат

Исплива ценовникот на Тијана Ајфон: Заработува и по 1.000 евра за една ноќ, а сталните муштерии добиваат попуст

Слободен печат

Кејт Мидлтон откри што ѝ било најтешко во екот на пандемијата

Слободен печат

Опасните жени се секогаш посебни: За фаталната Југословенка мечтаеле сите, а поминала голгота

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Северина молчи, ама Игор се огласи: На Инстаграм даде до знаење што мисли за проблемите во бракот

Слободен печат

Јапонската шума на самоубиствата: Зеленото море на самотијата на стотина километри од Токио (ВИДЕО)

Слободен печат

Здравко Чолиќ слави роденден: Се имаше, се трошеше и никогаш не зажалив!

Слободен печат

Маки во Лабуништa: Не сакаме да се тестираме за Ковид 19, зашто се плашиме дека ќе завршиме на респиратор!

Овие 5 хороскопски знаци се најголеми трошаџии: Не знаат за граница и секогаш влегуваат во долгови!

Слободен печат

Драгана Велковска: Сите отворени прашања поврзани со луѓето, животните и животната средина се приоритет

Јасмина Кантарџиева Димков