Tag : подгорица

Магазин Магазин слајдер Сцена

Се огласи Сораја по нејзиното апсење: Се е во ред, не претерувајте! (ФОТО)

Васко Спасоски
Црногоската старлета Сораја Вучелиќ – Масони (34) вчера беше уапсена во Жаљак во Црна Гора, поради тоа што не постапувала според здравствените прописи на таа...
Вести Регион

Црногорската влада и СПЦ преговараат околу спорниот законот за слобода на вероисповед

Слободен печат
Во Подгорица денеска ќе се одржи состанок на стручни тимови на Владата на Црна Гора и Митрополијата црногоркско-приморска на Српската православна црква (СПЦ) за спорниот...
Вести Регион

Ѓоковиќ со поддршка за литиите против Законот за вероисповед (ФОТО)

Слободен печат
Првиот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ ги подржа литиите кои секој четврток и недела се организираат низ Црна Гора заради усвојувањето на Законот за слобода...
Вести Регион

Експлозија во Подгорица: Автомобил кренат во воздух, едно лице загина, едно тешко повредено (ВИДЕО)

Слободен печат
Подгоричанцот Ѓ.Б. загина, а неговиот сограѓанин А.К. е тешко повреден во експлозија на бомба која била поставена под автомобил. Според медиумите загинатиот е Ѓорѓе Божовиќ,...
Вести Регион

Во Подгорица превентивно поставени шатори поради коронавирусот

Слободен печат
Пред Клиниката за инфективни во Подгорица поставени се шатори, но црногорските здравствени власти потенцираат дека се поставени превентивно и оти нема место за паника. –...
Вести Регион

Амбасада на САД во ЦГ: Сите страни да земат учество во Законот за верски слободи

Слободен печат
Амбасадата на САД во Црна Гора денеска ги повика сите страни во земјата да се вклучат во конструктивен дијалог за Законот за верски слободи. –...
Вести Регион

На аеродромот во Подгорица уапсен лидерот на „Вистинска Црна Гора” 

Слободен печат
Претседателот на партијата „Вистинска Црна Гора”, Марко Милачиќ е уапсен на аеродромот во Подгорица веднаш по неговото слетување од Белград. – До него дошле службеници...
Вести Регион

Поради коронавирусот 800 кинески работници нема да се вратат во Црна Гора

Слободен Печат
Црногорските власти се договорија со кинеската компанија „Чајна роуд енд бриџ корпорејшн” (CRBC), која ги гради црногорските автопатишта, околу 800 нејзини работници, кои претходно заминале...
Вести Регион

Работници остануваат на улица во Црна Гора поради забраната да се работи в недела

Слободен Печат
По три месеци откако во сила влезе Законот со кој недела е неработен ден во Црна Гора во еден шопинг центар дури 80 од вработените...
Вести Регион

Отстранета бомба од Втората светска војна во Подгорица

Слободен Печат
Бомба тешка 200 килограми од Втората светска војна е отстранета во центарот на Подгорица. Бомбата е пронајдена при изведување градежни работи спроти Хотелот Никиќ, а...