Оставка поднесе претседателката на бугарските социјалисти по изборниот пораз

Корнелија Нинова поднесе оставка од лидерската позиција во БСП/Фото: EPA-EFE/VASSIL DONEV

Претседателката на Бугарската социјалистичка партија (БСП) Корнелија Нинова резултатите од изборите ги оцени како катастрофални за БСП.

„Ја преземам политичката одговорност и поднесувам оставка“, рече таа на брифинг и додаде дека останува во парламентот како пратеник.

Таа ги анализираше изборните резултати според кои ГЕРБ победи на изборите за националниот и европскиот парламент со убедливо водство (околу 24,5%), додека нивните поранешни партнери од Собранието „ Продолжуваме со промената – Демократска Бугарија“ паднаа на околу 14 отсто и се трети, „Преродба“ четврти, а по нив се Социјалистите (БСП), Има таков народ на Слави Трифонов, и изненадувањето на политичката сцена -популистичко-националистичката партија Величие која успеа да ја мине границата од 4 проценти и ќе биде седма политичка сила во 50. Народно собрание.

-Им благодариме на сите што не поддржаа за време на изборите. Свикавме Извршен одбор на БСП, ги анализиравме состојбите и резултатите. Најголема грижа и проблем за Бугарија е слабиот одѕив на гласачите, ова е казна за сите нас во политичкиот систем. Овој пат протестното гласање беше негласање. На овие избори нема победник, бидејќи без ДПС и ИТН сите губиме гласови. Најмногу ПП-ДБ – над 300 илјади гласови. ГЕРБ, иако прва сила, тешко дека би имала претензии да владее во име на помалку од една десетина од народот. Оваа фрагментација значи нестабилност и ние мора да работиме на тоа да се надмине. Однесувањето на бугарската социологија е исто така целосен неуспех – ниту една од социологиите предвидени од нив не се оствари, а никој не го фати движењето на партијата Величие, рече Нинова.

И покрај оставката, Нинова тврди дека БСП нема да го промени претходниот став и дека партијата цврсто нема да поддржи влада на ГЕРБ.

„Одговорноста за создавање влада и предлагање премиер е на ГЕРБ. Ние стоиме на нашите позиции дека нема да учествуваме на средбите, нема да ја поддржуваме ГЕРБ “, рече социјалниот лидер.

Таа најави дека Националниот совет на БСП ќе избере еден од нејзините досегашни заменици за завршување на претседателскиот мандат. Има четворица потпретседатели на БСП – Кристијан Вигенин, Владимир Москов, Ирена Анастасова и Атанас Зафиров.

-Го повикувам Националното собрание да избере еден од потпретседателите на партијата за да го заврши мандатот, да организира целосен циклус на извештаи и избори низ целата партија, што значи нови општински и регионални претседатели, нови претседатели на женското движење, на младинските и ветеранските структури. Тоа значи и нов конгрес во октомври, прецизираше лидерот на БСП во оставка.

Младинскиот сојуз на БСП пред еден ден побара оставка од Нинова поради колапсот на партијата.

„Од 2017 година загуби 800.000 гласови за поддршка на БСП. Според нас, ова не може повеќе да продолжи. Околу 140.000 гласови е дно и одговорноста секогаш ја преземаат претседателите, како што знаете “, рече Габриел Валков, кој е претседател на Националниот совет на БСП.

Сега Нинова објави дека добила десетици писма од младинските структури во земјава, кои се разликуваат од ставот изнесен пред еден ден.

Ова не е првпат Нинова да поднесе оставка поради лошите резултати на БСП на изборите. Всушност, таа го направи тоа двапати досега. Последен пат тоа се случи во 2021 година, по што партискиот конгрес не го прифати. И по европските избори во 2019 година, Нинова прво најави дека ќе се повлече, но потоа се откажа.

Партијата на Борисов победи на изборите во Бугарија, но „трудно“ формирањето на новата влада

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот