Ослободителна пресуда за новинарот Божиновски

Кривичниот суд денеска донесе ослободителна пресуда за новинарот Зоран Божиновски во случајот „Шпион“.

На 21 минатиот месец Кривичниот суд им изрече ослободителна пресуда на петмина обвинети во случајот „Шпион“ за кој се води повторена постапка, откако Апелација делумно ја укина пресудата.

Со аплауз беше дочекана одлуката од страна на Миќо Насковски, Марјан Маџовски и Горан Стојков, Ѓорги Хаџимицев и Цветан Дамјановски. Дел од нив беа обвинети за злосторничко здружување и незаконско поседување на оружје.

Во предметот „Шпион“, со првостепената пресуда сите деветнаесет обвинети беа прогласени за виновни.

Прочитајте и...  Пендаровски од Пелинце: Граѓанското помирување основен услов за функционирање на демократско плурално општество

Прочитај повеќе

,,Трескањето од земја” на журките во Градиште заврши со кривични пријави

Мирослава Бурнс

Џафери ја напушта Инфективна, можно е да ја води конститутивната седница

Слободен печат

МЗ: Вирусот најризичен за постарите лица, почитувањето на мерките за заштита од сите е клучно за нивна заштита

Слободен печат

Полн автобус од Охрид за Скопје: Сите патници се вознемирени и сакаме да се преземат мерки!

Слободен печат

Регистрирани 359 прекршоци за неносење маски

Слободен печат

Охрид наутро исчистен од отпад, навечер ѓубре се фрла насекаде

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Австралија ќе исплати надомест за отсуство од работа поради карантинот

Слободен печат

САД го честитаа празникот Илинден

Слободен печат

Луѓето во САД и Велика Британија добиваат мистериозни пратки од Кина

Слободен печат

Патниците што пристигнуваат во Сингапур ќе треба да носат уред за следење

Слободен печат

Евакуација на населението во источна Кина поради тајфунот Хагупит

Слободен печат

Кипар воведува задолжителен тест за туристите од Грција

Слободен печат