Tag : шпион

Вести Свет

Вработен во прес-службата на Меркел наводно шпинирал за Египет

Слободен печат
Маж кој работел во прес-службата на германската канцеларка Ангела Меркел е осомничен дека шпионирал за Египет, соопшти локалната полиција. Полицијата презела „вонредни мерки” против човекот...
Вести Свет

Руски новинар уапсен за оддавање државна тајна: Сафронов шпионирал за НАТО (ВИДЕО)

Слободен печат
Некогашниот новинар, а однеодамна советник на шефот на Руската агенција за вселенски истражувања Роскосмос Иван Сафронов е приведен под обвинение за велепредавство. Федералната служба за...
Вести Свет

Шпион на ЦИА ќе биде егзекутиран заради вмешаност во убиството на генералот Сулејмани

Слободен печат
Ирански граѓанин кој им дал информации на американските и израелските служби за локацијата каде се наоѓа убиениот генерал Касем Сулејмани, наскоро ќе биде егзекутиран наскоро,...
Вести Македонија

Ослободителна пресуда за новинарот Божиновски

Кривичниот суд денеска донесе ослободителна пресуда за новинарот Зоран Божиновски во случајот „Шпион“. На 21 минатиот месец Кривичниот суд им изрече ослободителна пресуда на петмина...
Вести Ви Препорачуваме Свет

„Пратен од Бог“: Откриен шпион кој на Москва ѝ ги предал најголемите американски тајни

Слободен Печат
Новооткриени документи покажуваат до кој степен советските разузнавачки служби успеале да се инфилтрираат во американската нуклеарна програма во 40-те години од минатиот век. До скоро...
Слајдер Хроника

Со аплауз дочекани ослободителните пресуди за петмина обвинети во случајот „Шпион“

Горан Наумовски
Кривичниот суд им изрече ослободитена пресуда на петмина обвинети во случајот „Шпион“ за кој се води повторена постапка, откако Апелација делумно ја укина пресудата, објави...
Вести Свет

Борисов: Замислете јас да пратам шпион кај Путин, протерувањето би било најлесното нешто што ќе му се случи

Слободен печат
Мојата земја никогаш не била заложник на притисоците кога станува збор за протерувањето руски дипломати, рече бугарскиот премиер Бојко Борисов по повод информациите дека бугарските...
Вести Свет

ОВА НЕМА ДА МУ СЕ ДОПАЃА НА САД: Иран осуди американски шпион на смрт

Слободен печат
Ирански суд осуди едно лице на смртна казна поради шпионажа во корист на САД, додека шестмина се осудени на десет години затвор. Две лица се...
Вести Свет

Трамп: Човекот кој му помогнал на свиркачот личи на шпион

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп смета дека човекот кој му помогнал на свиркачот, кој го обвини за злоупотреба на власт со цел политичка корист, личи на...
Вести Свет

СНОУДЕН: Ви ги гледаат жените и децата, знаат што правите дома

Слободен печат
Американецот Едвард Сноуден напиша мемоари. Се крие во Москва откако побегна од САД. Последните неколку дена даде интервјуа за најголемите светски весници затоа што му...