18.8 C
Скопје

Орбан предупредува: Мигрантите чукаат на европските врати

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека со смирување на пандемијата, проблемот со миграцијата повторно ќе стане фокус на европската политика.

Легијата на миганти, според Орбан, чукаат на вратите на Европа, изјави тој во унгарското радио Кошут.

Бројот на мигранти кои се обиделе нелегално да влезат во Унгарија преку Јужниот граничен премин оваа година пораснал на 38 илјади, за разлика од лани кога овој период имаше пријавено 10 илјади мигранти.

Орбан смета дека проблемот со мигрантите се засилува не само на копно, туку и преку европските поморски граници.

Премиерот на Унгарија го искажа ставот на државата во врска со одбраната од миграцијата, велејќи дека таа е опасна кога е време на пандемија, поради што Унгарија предложија да се забрани било каква миграција во овие две години.

Поврзани вести

Рама и Мета ја поздравија одлуката на Холандија за Албанија да почне преговори со ЕУ

Слободен печат

ООН ги поздрави резултатите од средбата меѓу Бајден и Путин

Слободен печат

Шахпаска: Креираме законско решение кое ќе одговори на денешното современо време

Слободен Печат

СДСМ: Опозициската ВМРО-ДПМНЕ се уште е под палка на бегалецот од Будимпешта

Слободен Печат

Подеми и падови во односите на Путин со американските претседатели

Слободен печат

Паника во Рим: Пронајдена бомба во автомобил на три часа пред почетокот на натпреварот Италија – Швајцарија

Слободен печат

Остави Коментар