Охридска болница: Немало гинеколошки компликации кај починатата родилка – Слободен печат
ВестиМакедонија

Охридска болница: Немало гинеколошки компликации кај починатата родилка

Новороденчето, како што е наведено, се наоѓа во Охридската болница и е здраво и во добра општа состојба.

Исклучена е гинеколошка компликација кај родилката од Охрид, која пред неколку дена почина на Скопските клиники. Ова го соопшти денеска Јавната здравствена установа Општа болница Охрид по направената мултидисциплинарна ревизија на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје.

„На 11 јуни во 4 часот на Гинеколошкото одделение во Охрид примена е пациентка прворотка со прснат воденик во термин за породување. Пациентка на 29-годишна возраст со хронична системска болест Lupus и од детска возраст со имуносупресивна терапија. Направен е итен царски рез и добиен жив женски плод 2.130/46 во добра состојба“, информираат од охридската болница

Според соопштението, оперативниот и ран постоперативен тек бил уреден.

„Петтиот постоперативен ден поради влошување на општата состојба на пациентката и поради очекувани компликации од основната болест конзилијарно е одлучено пациентката да се препрати во терциерна установа ГАК-Скопје за понатамошен третман. Во тек на престојот на ГАО-Охрид земен е брис од рана од родилката, а резултатот добиен од Центар за јавно здравје – Охрид покажува дека е стерилен“, појаснуваат во соопштението.

Новороденчето, како што е наведено, се наоѓа во Охридската болница и е здраво и во добра општа состојба.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close