23 C
Скопје

Официјално: Икарди потпиша договор со ПСЖ

Аргентинскиот интернационалец кој има учинок од 20 голови и четири асистенции, ќе остане во францускиот шампион до 30 јуни 2024 година.

Францускиот шампион денеска објави дека го откупи Мауро Икарди, напаѓачот играше во дресот на „светците“ како позајмица од Интер во сезоната 2019/2020.

Како што и се најавуваше, Аргентинецот ќе остане во Париз како замена за Единсон Кавани, кој си заминува како слободен играч.

ПСЖ според информациите плати 58 милиони евра за услугите на Икарди (кој има и италијански пасош) кој потпиша договор на четири години, до 30 јуни 2024 година.

Тој е 16 аргентински играч во историјата на ПСЖ, запишувајќи 31 натпревар оваа сезона за ПСЖ со кој веќе ја освои титулата после одлуката предвреме да заврши сезоната во „Лига 1“ поради пандемијата на коронавирус.

Досегашниот учинок на Икарди за парискиот клуб е 20 голови и четири асистенции.

Поврзани вести

ВИДЕО: Супер гол на Андонова против Еспањол и го прослави во стилот на Роналдо!

Слободен печат

ВИДЕО: Пандев стартер на „Луиџи Ферарис“, Сасуоло е пред Рома!

Слободен печат

Георгиевски: Одиме во Токио, живеам за олимписки медал!

Слободен печат

РФМ: Начевски за зборовите „ќе те колам“ доби дисциплинска санкција!

Слободен печат

Кубанецот Табоада е нов ракометар на Е. Пелистер

Слободен печат

Дали Тотенхем ќе ја прифати понудата од Манчестер јунајтед за Кејн?

Слободен печат

Остави Коментар