Обоено грчкото знаме на Кастелоризо, Грција очекува Турција да го осуди инцидентот

Со фрлена црвена боја, вчера беше оштетено грчкото знаме исцртано на карпа на островот Кастелоризо, за што денеска со осуда реагираше Министерството за надворешни работи на Грција и изрази очекување тоа да го стори и Турција и да ги пронајде одговорните, јави дописничката на МИА од Атина.

-Категорично го осудуваме вчерашното оштетување на грчкото знаме на Кастелоризо. Таквите неприфатливи постапки целат кон спречување на изгледите за деескалација на тензиите меѓу двете земји. Очекуваме турските власти веднаш да го осудат и истражат инцидентот, за одговорните да бидат изведени пред лицето на правдата, соопштуваат од Министерството за надворешни работи на Грција.

Грчките медиуми, повикувајќи се на турските медиуми, објавија дека Турци, со помош на дрон истуриле околу 100 килограми црвена боја врз грчкото знаме на Кастелоризо.

Прочитајте и...  Николовски: Работиме силно на враќање на довербата во институциите од страна на граѓаните

Поврзани вести

ВИДЕО: Од што заболуваат американските дипломати во Русија и Куба? Сè започнува со губење на слухот

Маријана Митровска

Уште еден велешанец ја загуби битката со коронавирусот

Слободен печат

Детали: Волонтерот кој умре на тестирањето на Оксфорд вакцината, примил друга вакцина

Слободен печат

Алиев: Азербејџан презеде контрола над 22 места во Нагорно-Карабах

Слободен печат

Рамадани: Изјавата на Каракачанов е сериозна, но и апсурдна

Слободен печат

Нагорно Карабах останува воена зона: Турција е подготвена да испрати војска во Азербејџан

Слободен печат

Остави Коментар