Новите корона протоколи го ставија на „пауза“ мак-фудбалот

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) одлучи да го одложи 11. коло во првата лига и 10. коло во вторите лиги поради новиот корона протокол кој неделава го донесе Владата.
Со новите протоколи, сите екипи во сите спортови задолжително мора да ги тестираат своите спортисти на коронавирус пред секој натпревар и тоа на свој трошок.

Поради оваа одлука ФФМ одлучи да го одлучи колото кое треба да се игра викендов да го одложи.

„ Комисија за натпреварување во рамки на Фудбалската федерација на Македонија информира дека поради измени на Протоколот за спроведување мерки за заштита од „Ковид 19“ и стапување на сила на Општиот Протокол за организирање на натпревари, натпреварите од 11. коло на Прва МФЛ и 10. коло на Втора МФЛ – Исток и Запад кои требаше да се одиграат на 31.10.2020. (сабота) и 01.11.2020. (недела), се одложуваат и истите се пренасочуваат за одигрување на 07.11.2020. (сабота) – 11. коло од Прва МФЛ и 10. коло, Втора МФЛ – Исток и Запад на 08.11.2020 (недела)“, стои во соопштението на ФФМ.

Прочитајте и...  АБА Лига: Црвена звезда го доби неизвесното вечно дерби со Партизан

Поврзани вести

И Адебајо ќе добие максимален договор

Слободен печат

Елмас и соиграчите во Наполи четири месеци не земале плата

Слободен печат

Се налутил бидејќи не седел на омиленото место во автобус и клубот го исфрли од тимот за ЛШ

Слободен печат

Планот на Фонт: Меси да остане, Гвардиола да дојде во Барселона

Слободен печат

ФОТО: Кошаркарите го одработија првиот тренинг во Талин

Слободен печат

Интервју Бојан Миовски: Да ги браните боите на македонската репрезентација е нешто многу значајно!

Остави Коментар