Новиот протокол за Серија А: Брзи тестови за корона, 300 луѓе на натпревар…

Фудбалската федерација на Италија (ФИГЦ) денеска на министерот за спорт, Виченцо Спадафора го предаде протоколот за организирање на натпреварите во Серија А.

Медициснкиот протокол за групните тренинзи беше усвоен уште минатата недела по што сите екипи од Серија А од утре ќе можат да одржуваат групни тренинзи, а ФИГЦ сега го комплетира и протоколот кој се однесува за одигрување на натпреварите.

Крајниот рок за предавање на протоколот е 25. Мај, но тој е предаден еден ден порано и сега се очекува здравствено-научната комисија на италијанската влада   да го прегледа и до четврток да даде своер мислење.

Токму на 28. мај ќе биде познато каква ќе биде судбината на Серија А, но министерот Спадафора е оптимист по тоа прашање.
– Се работи на два датуми за продолжување на сезоната, тоа се 13 јуни и 20 јуни. Протоколот за продолжување на првенството е веќе утврден и тој е сличен на протоколот кој се користи и за сегашните тренинзи. Во четврток ќе биде донесена конечна одлука – изјави Спадафора.

Прочитајте и...  Потврдена доживотната суспензија на Карим поради сексуална злоупотреба на фудбалерки!

Протоколот ги појаснува правилата за време на патувањето на екипите, отседнувањето во хотелите кои ќе мора да имаат посебни влезови и излези кои ќе бидат наменети само за членовите на фудбалските екипи. Исто така екипите ќе бидат одвоени од останатите гости и персоналот во хотелите.

Исто така договорено е клубовите да плаќаат за брзо тестови за корона како би можеле на еден час пред натпреварот да откријат дали некој фудбалер е позитивен на ковид-19. Протоколот пропишува дека на стадионот во време на натпревар може да има највеќе 300 лица, а меѓу нив се вбројуваат и фудбалерите, тренерите, лекарите, обезбедувањето и новинарите.

Прочитај повеќе

Жиру за три важни бода на Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот блеска за Џенова: Пандев во тимот на колото во Серија А! (ФОТО)

Слободен печат

Роналдо во обид да го надмине рекордот на Шевченко

Слободен печат

Барса го промовираше дресот за сезоната 2020/21! (ФОТО)

Слободен печат

Потврдена доживотната суспензија на Карим поради сексуална злоупотреба на фудбалерки!

Слободен печат

На денешен ден Ѓоковиќ по петти пат го освои „Вимблдон“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сити ја слави одлуката на ЦАС со 170 милиони евра за летни трансфери!

Слободен печат

Сите во ФК Шкендија негативни на Ковид-19

Слободен печат

Иџе: За жал, нема да учествувам на трката во Италија!

Слободен печат

Клоп и Мурињо удрија по Сити: Срамота, ова е лош ден за фудбалот

Слободен печат

НБА играчите збеснаа во карантин: Се натпреваруваат кој побрзо ќе испие пиво

Слободен печат

Каква легенда: Клоп му одговори на „ѕверот“ од Викомб

Слободен печат