Tag : виченцо спадафора

Спорт Фудбал

Новиот протокол за Серија А: Брзи тестови за корона, 300 луѓе на натпревар…

Слободен печат
Медициснкиот протокол за групните тренинзи беше усвоен уште минатата недела по што сите екипи од Серија А од утре ќе можат да одржуваат групни тренинзи,...
Спорт Фудбал

Министерот оптимист, Серија А наскоро се враќа

Слободен печат
Италијанскиот министер за спорт, Виченцо Спадафора потврди дека научниот одбор на Владата им одобри на екипите од 25 мај да имаат групни тренинзи и изјави...
Спорт Фудбал

Италијанците конечно се договорија, но рестартот на Серија А сè уште е во „магла“

Слободен печат
Министерот за спорт во Италија, Виченцо Спадафора, потврди дека Владата конечно им дозволи на екипите од Серија А да започнат со групните тренинзи откако е...
Спорт Фудбал

Во Италија никако да се договорат за продолжување на Серија А, екипите се заканија и со штајк

Слободен печат
Како што известува Скај Италија, ниту денешниот состанок на ФИГЦ, Серија А и на лекарите не даде никави резултати, а камен на сопнување е карантинот,...
Спорт Фудбал

„Војна“ во Италија, Лацио контра министерот за спорт

Слободен печат
Италијанскиот министер за спорт, Виченцо Спадафора, вчера изјави дека здравствените работници го одбиле протоколот на фудбалската федерација на Италија за продолжување на сезоната во Серија...
Спорт Фудбал

Серија А се чини дека ќе почека, одбиен протоколот за продолжување на сезоната

Слободен печат
Екипите од Серија А според зборовите на премиерот Конте, треба да се вратат на тренинзите на 18 мај, а сезоната да продолжи во јуни, но...
Спорт Фудбал

Челниците на екипите ме навредуваа поради суспендирањето на фудбалот

Слободен печат
Италијанскиот министер за спорт, Винченцо Спадафора,озјави дека челниците на екипите реагирале бурно на одлуката фудбалот во Италија да се суспендира на месец дена поради епидемијата...