Нов случај на коронавирус, целиот тим на Металург во изолација

Екипата на Металург денеска не го одигра натпреварот од 5. коло од Суперлугата против Младост во Богданци бидејќи целиот тим заедно со стручниот штаб замина во изолација.

Причината за тоа е новиот позитивен случај на коронавирус во редовите на Металург, поради што екипата воопшто не се ни симна од автобусот туку директно замина во изолација.
Имено, веста за позитивниот резултат на ковид-19 на неименуван ракометар, ја затекнала екипата во автобусот на пат кон Богданци и поради незаштитен контакт со останатите играчи и членови на стручниот штаб, целата тим е испратен во 14-дневна изолција.

Поради ваквиот развој на настаните, Металург ќе побара од ЕХФ да го одложи натпреварот од второто коло од Лигата на Европа против Висла Плоцк, кој во вторник треба да се одигра во Скопје.

Прочитајте и...  Вујин: Ги анализиравме нашите грешки, желбата е да победиме во Полска!

Претходно ракометарот на Металург, Мартин Серафимов и уште еден член на стручниот штаб беа позитивни на коронавирус и тие не бел од екипата која во вторникот играше против Тулуз во првото коло од Лигата на Европа.

Поврзани вести

ЛШ: „Ранетите“ великани Интер и Реал бркаат спас во елитата!

Слободен печат

ВИДЕО: Директор на фудбалски стадион во Украина заврши во контејнер за ѓубре!

Слободен печат

Богдановиќ ќе ја продолжи кариерата во Атланта хокс!

Слободен печат

Алушовски: Голманите можат многу повеќе, не сме без шанси во Кјелце!

Слободен печат

ВИДЕО | Тантуровски: Хокејот во Македонија има традиција, потребна ни е затворена арена

Слободен печат

ЛШ: Мората го спаси Јувентус од срам, Халанд е вистинска гол машина (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар