Нетанјаху: Израел ќе биде првиот во светот што ќе ја победи короната

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека пандемијата на коронавирусот во Израел најверојатно ќе заврши за неколку недели.

Тој им изјави на новинарите дека заклучувањето на земјата, заедно со вакцинацијата, може да ја направи Израел првата земја која ја пребродила епидемиолошката криза, пренесува Тајмс оф Израел.

Нетанјаху рече дека пред воведувањето на третиот по ред логдаун во земјата, од почетокот на пандемијата, а порталот наведува дека ниту еден светски лидер не изјавил такво нешто.

Нетанјаху рече дека се надева дека до викендот ќе бидат вакцинирани по100.000 граѓани на таа земја.

Во Израел, во средата против вирусот корона биле вакцинирани 65.000 граѓани, а Министерството за здравство изјави дека целта е да се вакцинираат по 100.000 граѓани на ден до следната недела.

Прочитајте и...  Денеска се празнува Свети Лав I, папа Римски

Во Израел во неделата започна вакцинацијата на лица над 60 години, а во понеделникот започна вакцинирањето на медицинскиот персонал.

Поврзани вести

ООН: Во Мјанмар денес беа убиени 38 лица и тоа е „најсмртоносниот“ ден од пучот

Илинка Иљоска

Снимка со дрон ги покажува сите последици од разорниот земјотрес во Грција

Илинка Иљоска

Средба на руски Сухој и два американски бомбардера над Балтикот

Слободен печат

Критички извештај на Стејт департментот: Организираниот криминал во Албанија пере пари и придонесува во корпцијата

Слободен печат

Спутник V стана „јаболко на раздорот“ во словачката влада

Слободен печат

Интерпол: Во Кина и Јужна Африка запленети стотици лажни вакцини против ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар