2 C
Скопје

Tag : нетанјаху

Вести Свет

„Ситуацијата е многу полоша“: Експертите го демантираат Нетанјаху дека Израел речиси го победил коронавирусот

Слободен печат
Израелските здравствени експерти денеска го отфрлија тврдењето на премиерот Бенјамин Нетанјаху дека Израел наскоро ќе „заврши со ковидот” затоа што смета дека на нивниот успех...
Вести Свет

ВИДЕО | Нетанјаху му порача на Бајден: Да го зајакнеме сојузништвото меѓу САД и Израел

Слободен печат
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го повика денеска новиот претседател на САД, Џо Бајден да го „зајакнат сојузништвото”, со цел да се соочат со „заедничките предизвици,...
Вести Свет

Илјадници Израелци протестираа со барање Нетанјаху да поднесе оставка

Слободен печат
Илјадници Израелци излегоа на улиците во Ерусалим синоќа, продолжувајќи со протестите со барање премиерот Бенјамин Нетанјаху да поднесе оставка во врска со обвинувањата за корупција...
Вести Свет

Нетанјаху: Израел нема да дозволи Иран да произведува нуклеарно оружје

Слободен печат
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека обновувањето на иранското збогатување на ураниум од 20 проценти има за цел развој на нуклеарно оружје и дека...
Вести Свет

Речиси 100.000 Израелци вакцинирани за еден ден

Слободен печат
Речиси 100.000 Израелци се вакцинирани за еден ден, што е нов дневен рекорд од почетокот на вакцинацијата против коронавирусот во таа земја, на 20 декември,...
Вести Свет

Нетанјаху: Израел ќе биде првиот во светот што ќе ја победи короната

И.И.
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека пандемијата на коронавирусот во Израел најверојатно ќе заврши за неколку недели. Тој им изјави на новинарите дека заклучувањето на...
Вести Свет

Израелските пратеници го усвоија првичниот предлог за распуштање на Кнесетот, се поизвесни четвртите избори за две години

И.И.
Израелските пратеници денеска го усвоија прелиминарниот предлог за распуштање на парламентот (Кнесетот), што може да доведе до четврти избори во Израел за помалку од две...
Вести Свет

Премиерот и претседателот на Израел му ја честитаа победата на Бајден

Слободен печат
Премиерот и претседателот на Израел, Бенјамин Нетанјаху и Рувен Ривлин утрово, многу подоцна од другите светски лидери му ја честитаа победата на Џо Бајден на...
Вести Свет

Нетанјаху итно ќе пресели 2.000 Евреи од Етиопија во Израел

Слободен печат
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во телефонски разговор со својот етиопски колега, Аби Ахмед, вчера му соопштил дека има намера веднаш да пресели 2.000 Евреи од...
Вести Свет

Италијански пратеник го предложи Нетанјаху за Нобеловата награда за мир

МИА Агенција
Италијанскиот пратеник Паоло Гримолди го предложи израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за Нобеловата награда за мир во 2021 година. Тоа би било признание за неговите напори...