Нема свадби и крштевки, повеќе од 200 угостителски објекти остануваат под клуч

Нашите анализи покажуваат дека секаде во регионот каде што беа дозволени свадби, бројката на новозаразени со ковид-19 растела, вели Александар Стојанов, директор на Центарот за јавно здравје Скопје.

На својата четврта седница Владата ги разгледа и ги прифати општите препораки за организирање настани, но со нив не се опфатени приватните веселби. Тоа значи дека и натаму нема да се организираат свадби и роденденски прослави во специјализираните објекти за таква намена. 

Според податоците на Независната угостителска комора, во земјава се регистрирани безмалку 6.500 угостителски објекти, од кои речиси 100 работат како ноќни клубови, кабареа и дискотеки, а повеќе од 200 се специјализирани за прослави и веселби. Во изминатите години инвестицијата во овие угостителски објекти е поголема од 50 милиони евра. Годишниот промет што овие угостители го прават изнесува речиси 100 милиони евра. Оваа година, оценува НУК, нивниот промет нема да биде ниту 5 отсто, што ќе ги доведе до безизлезна ситуација во правата за работа за опстанок.

Прочитајте и...  Драма на грчки крузер: 12 членови од посадата заразени од коронавирус, 922 патници не смеат да мрднат од кабините

Според Државниот завод за статистика, бројот на склучените бракови во ова тримесечје од годината е намален за 66,5 проценти во споредба со истиот период од 2019 година и изнесува 1.147 бракови. Склучувањето граѓански брак може да се направи само во матично.

Александар Стојанов, директор на Центарот за јавно здравје Скопје, за „Слободен печат“ вчера изјави дека од нивните анализи, секаде во регионот каде што беа дозволени свадби, растела бројката на новозаразени со ковид-19.

– Проблем е што и покрај тоа што ние не даваме препораки за големи настани, тие сепак се организираат без да се спроведуваат протоколите – рече Стојанов.

Во меѓувреме, НУК ги достави унифицираните препораки за работа на угостителската индустрија до Владата, министерствата и до Комисијата за заразни болести. Препораките за работа во услови на ковид-19 се според глобалните стандарди и може да се применат не само во земјава, туку и во рамките на Балканот.

Прочитајте и...  Роберт Попоски именуван за Национален координатор за одговорно владеење и транспарентност

Комората очекува јавна дискусија и дебата за предложените препораки. На угостителите што не работат, смета НУК, мора да им се подаде рака и да им се даде шанса со протоколи и препораки за работа, кои ако сакаат да опстанат, ќе мора да ги почитуваат.

Прочитај повеќе

Напаѓачот планирал да ги запали просториите на редакцијата „Шарли ебдо” во Париз, но ја згрешил адресата

Маријана Митровска

СДСМ за изнесените ставови на Мицкоски: Дрско лаже дека биле ветени четири викенди без ДДВ

Слободен печат

Со температура и симптоми на ковид-19, рентген техничар одел на работа, се чекаат тестовите за уште тројца вработени

Слободен печат

Мицкоски: Бараме четири викенди без ДДВ, покачување на пензиите

Маријана Митровска

Порошенко, кој ја предводеше Украина, заразен со коронавирус

Слободен печат

Шеик Наваф е новиот емир на Кувајт

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СИРИЗА бара од Мицотакис веднаш да ги донесе во Парламентот договорите со Северна Македонија

Слободен печат

Путин ќе ја прими руската вакцина против ковид-19

Слободен печат

Уште едно 3-годишно детенце си замина дома, ја победи болеста (ВИДЕО)

Маријана Митровска

Борел: ЕУ не е е комплетна без Западен Балкан

Слободен печат

Мицкоски: Владата вели дека помогнала со една милијарда евра, но тоа е лага, помошта е многу помала

Слободен печат

Спасовски: Не смее да има полициска бруталност, годинава поднесени 46 претставки за работата на полицијата

Слободен печат