НЕИНВЕНТИВНО ОРУЖЈЕ: САКСИИ И СТРЕЛИ летаа кон полицајците во Хонгконг (ВИДЕО)

Хонгконшката полиција денеска соопшти дека демонстрантите со стрели ги гаѓале полицајците кои патролирале во близина на Политехничкиот Универзитет, а потоа продолжиле и со фрлање саксии кога на местото на инцидентот пристигнале други полицајци.

Полицијата одговорила со солзавец, а демонстрантите потоа повторно нападнале со стрели, за подоцна да дојде и до трет напад со ваков тип оружје. Ниту еден од нападнатите полицајци не е повреден.

Полицијата наведува дека на местото на нападот пронашла шест стрели.

Студентите и другите демонстранти неделава се собраа во главниот универзитетски кампус во Хонгконг, подготвувајќи се за одбрана во случај полицијата да се обиде да ги избрка оттаму.

Продемократските протести почнаа пред повеќе од пет месеци и сосема ги поделија жителите на Хонгконг.

Прочитајте и...  Минималната плата за јули зголемена за 434 денари

Овој град со 7,5 милиони жители веќе четврти ден по ред се наоѓа во сообраќаен колапс, со масовни прекини на транзитот, бидејќи демонстрантите блокираа некои од поголемите улици и железнички линии.

Илјадници лица и денеска не успеаја да дојдат до своите работни места, па владата апелираше до работодавачите да покажат поголема флексибилност.

Заради сообраќајниот хаос сите училишта во градот нема да имаат настава од петок до недела, соопшти надлежната служба за образование, која ги повика студентите да се откажат од натамошни насилства, пренесуваат британските медиуми.

Кинеските универзитети ја прекинаа наставата до крајот на годината, а другите побараа од студентите да се префрлат на онлајн учење.

Прочитај повеќе

Филипче: По подолго време имаме двојно повеќе оздравени пациенти од новодијагностицирани

Слободен печат

Спасовски: Шансите за успех на младите во родната земја им се на дланка

Слободен печат

Кекеновски: Гласот за „Никогаш северна само Македонија” е глас за чесните и праведните

Слободен печат

Лукаревска до младите: Вие сте силата која влече напред, со вас ќе изградиме европска, економски силна држава

Слободен печат

Мета може да го свика Советот за национална безбедност поради влошената состојба со Ковид-19

Слободен печат

Николоски: Ветуваме работни места и повисоки плати за младите луѓе

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пленковиќ: Нема време за чекање, се е веќе јасно

Слободен печат

Мицкоски од Василево: СДСМ требаше малку повеќе да работат наместо да крадат

Слободен печат

Докторката која криеше дека е заразена со корона се врати на работа на Кожната клиника

Слободен печат

Заев: Со БЕСА првпат историски и вистински формиравме мултиеничка коалиција за изборите

Слободен печат

Здравствените работници во Зимбабве бараат плата во долари

Слободен печат

СТРАВ ОД КОРОНА: Трудниците земаат кредити за да се породуваат во приватни болници

Мими Шушлеска Петкова