Tag : Хонг Конг

Вести Свет Слајдер

Укинат карантинот на крузерот „Ворлд дрим” во Хонг Конг

Слободен печат
Повеќе од 1.800 патници и речиси ист број членови на екипажот на крузерот „Ворлд дрим” (World Dream), кои беа ставени под карантин во Хонг Конг...
Вести Свет

Хонг Конг: Сите што доаѓаат од Кина ќе бидат во карантин

Слободен печат
Во Хонг Конг е воведен задолжителен карантин за секое лице кое доаѓа од Кина, во настојувањето да се намали ширењето на смртоносниот коронавирус. Туристите морат...
Вести Свет

Штрајк на медицинските лица во Хонг Конг, бараат да се затвори на границата со Кина

Слободен печат
Илјадници здравствени работници во Хонг Конг денеска одговорија на повикот на синдикатот да стапат во штрајк, барајќи од владата целосно да ја затвори границата кон...
Вести Свет

ЕКСПЛОЗИЈА ВО БОЛНИЦА ВО ХОНГ КОНГ: Евакуирани се околу 20 пациенти, нема повредени

Слободен печат
Околу 20 пациенти се евакуирани од болница во Хонг Конг откако експлодира рачно изработена бомба. При инцидентот никој не е повреден. Маскирани антивладини демонстранти и...
Вести Свет

Прогласена вонредна состојба во Хонг Конг поради коронавирусот

Слободен печат
Главниот администратор на Хонг Конг, Кери Лам, денеска објави вонредна состојба и мерки за ограничување на врските на градот со континентална Кина поради новиот коронавирус....
Вести Свет

Шест месеци од судирот меѓу демонстрантите во Хонг Конг

Слободен Печат
Неколку стотици демонстранти денеска се собраа во Хонг Конг, каде пред шест месеци вооружена маса ги нападна антивладините демонстранти, обвинувајќи ја полицијата дека не сторила...
Вести Свет

Продолжуваат протестите во Хонг Конг

МИА Агенција
Полицијата денеска употреби солзавец за да ги растера илјадниците демонстранти кои се собраа во градскиот парк во Хонг Конг за да повикаат на изборни реформи...
Вести Свет

Новогодишни протести во Хонгконг

Слободен печат
Во Хонгконг денеска почна организирање на новогодишни собири, на кои се повикуваат граѓаните да не се откажат од борбата за демократија во 2020 година, а...
Вести Свет

Во Хонг Конг судири меѓу полицијата и демонстранти

МИА Агенција
Полицијата во Хонг Конг денеска се судри со демонстранти кои прошетаа низ трговски центар во Шеунг Шуи, во близина на границата со копното, барајќи кинеските...
Вести Свет

Три лица уапсени во Хонг Конг заради тестирање експлозиви

МИА Агенција
Полицијата во Хонг Конг соопшти дека денеска уапсила тројца мажи заради тестирање експлозиви од домашно производство, за кои постои сомнение дека се наменети за користење...