Хонг Конг Archives - Слободен печат

Tag : Хонг Конг

Вести Планета

ЕКСПЛОЗИЈА ВО БОЛНИЦА ВО ХОНГ КОНГ: Евакуирани се околу 20 пациенти, нема повредени

Слободен печат
Околу 20 пациенти се евакуирани од болница во Хонг Конг откако експлодира рачно изработена бомба. При инцидентот никој не е повреден. Маскирани антивладини демонстранти и...
Вести Планета

Прогласена вонредна состојба во Хонг Конг поради коронавирусот

Слободен печат
Главниот администратор на Хонг Конг, Кери Лам, денеска објави вонредна состојба и мерки за ограничување на врските на градот со континентална Кина поради новиот коронавирус....
Вести Планета

Шест месеци од судирот меѓу демонстрантите во Хонг Конг

Слободен Печат
Неколку стотици демонстранти денеска се собраа во Хонг Конг, каде пред шест месеци вооружена маса ги нападна антивладините демонстранти, обвинувајќи ја полицијата дека не сторила...
Вести Планета

Продолжуваат протестите во Хонг Конг

МИА Агенција
Полицијата денеска употреби солзавец за да ги растера илјадниците демонстранти кои се собраа во градскиот парк во Хонг Конг за да повикаат на изборни реформи...
Вести Планета

Новогодишни протести во Хонгконг

Слободен печат
Во Хонгконг денеска почна организирање на новогодишни собири, на кои се повикуваат граѓаните да не се откажат од борбата за демократија во 2020 година, а...
Вести Планета

Во Хонг Конг судири меѓу полицијата и демонстранти

МИА Агенција
Полицијата во Хонг Конг денеска се судри со демонстранти кои прошетаа низ трговски центар во Шеунг Шуи, во близина на границата со копното, барајќи кинеските...
Вести Планета

Три лица уапсени во Хонг Конг заради тестирање експлозиви

МИА Агенција
Полицијата во Хонг Конг соопшти дека денеска уапсила тројца мажи заради тестирање експлозиви од домашно производство, за кои постои сомнение дека се наменети за користење...
Вести Планета

За шест месеци протести во Хонг Конг се уапсени 6.022 лица

Слободен печат
Полицијата во Хонг Конг соопшти денеска дека уапсила 6.022 лица и употребила солзавец речиси 16.000 пати за време на шестмесечните антивладини протести што го потресоа...
Вести Планета

ПОЛИЦИСКА БРУТАЛНОСТ: Солзавец за илјадниците антивладини демонстранти

Горан Наумовски
Полицијата во Хонг Конг денеска повторно употреби солзавец за да растера илјадници антивладини демонстранти кои излегоа на улиците на градот. Протестот во трговскиот кварт Цим...
Вести Регион

Полицијата во Хонгконг се подготвува да изврши упад во блокираниот универзитет

Слободен печат
Полицијата во Хонгконг соопшти дека планира да влезе во блокираниот универзитет за да ги исчисти опасните материи пред да ја укине 10-дневната опсада, откако тимовите...