НБА ѕвездите во карантин, учат да готват, да шијат…

Лагодниот живот на кошаркарите во НБА е нарушен поради пандемијата на коронавирусот поради која се приморани да седат во своите домови.

Самоизолацијата ги натера НБА кошаркарите да си посветат време за себе си и да научат нови работи, а воедно и да видат како ќе им изгледа животот кога ќе ги завршат професионалните кариери.

Додека заразата на коронавирусот рапидно се шири во САД, центарот на Шарлот хорнетс, Коди Зелер беше приметен како „лута“ низ маркетите во градот, и токму тоа му е единствената активност од својот дом.

Омилено јадење му е пилешко, но проблем за него е тоа што не знае да готви, а досега неговите оброци ги посготвуваше мајка му.

Поради тоа Зелер често гледа видеа на јутјуб преку кои се обидува на научи да готви. Последен обид му беше да си подготви школки.

Прочитајте и...  „Бип бип“: Фудбалскиот свет импресиониран од брзината на Дејвис! (ВИДЕО)

– Се уште се обидувам да ги направам. Но, добро е што ни остана многу малку храна која мајка ми ја подготви – вели Зелер.

Една од омилените хобија на НБА ѕвездите се видео игрите, но дури и страствени љубители на видео игрите како Донте Дивиченцо, мораат да најдат начин како да го поминат и остатокот од денот.

– Го исчистив целиот дом, а дури не беше ни потребно такво нешто да се прави – зборува Донте Дивиченцо кој открива дека со својата девојка го исчистиле секој дел од домот и притоа нашле работи на кои заборавил. Притоа се одлучил и да направи ново дело, донирал 40 пара патики и шест вреќи гардерова во хуманитарни цели.

Прочитајте и...  ТРАГЕДИЈА: Млад 23-годишен фудбалер пронајден мртов во својот дом

Центарот на Индијана пејсерс, Мајлс Тарнер, ја има речиси истата рутина како и поголемиот дел од кошаркарите, секое утро џогира, потоа игра видео игри и потоа гледа серии. Сепак и тоа не е доволно за да се исполни денот и поради тоа одлучи да решава сложувалка од 2.000 парчиња, а мотивот се Војна на звездите.

Тоа е нешто што отсекогаш сум сакал да го направам. На сите ни недостасува кошарката, но исто така сега сфаќаме колку сме среќни. Сфаќаме колку работо има за кои треба да се згрижиме, а кои се многу поважни – вели Мајлс кој вели дека уште сега знае што ќе прави откако ќе замине во пензија.

Прочитајте и...  Авторката на „Хари Потер“ објави нова бесплатна онлајн книга за децата во карантин

– Мојата мајка е шивачка и би сакал да видам и научам како тоа функционира – додава Тарнер.

Прочитај повеќе

АБА отсвири крај, МЗТ Скопје останува во АБА2 лигата

Слободен печат

Бејл искрено: Не разбирам зашто навивачите ме исвиркуваат

Слободен печат

Дали Мбапе му намигнува на Клоп: Ливерпул е вистинска машина сезонава

Слободен печат

Трансфер сапуница: Барселона го одби Јувентус, а Интер ги одби каталонците

Слободен печат

Доказ дека Џордан е најдобриот на сите времиња, неверојатна заинтересиранот за неговите производи по „Последниот танц“

Слободен печат

ТРАГЕДИЈА: Млад 23-годишен фудбалер пронајден мртов во својот дом

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ленс Армстронг: Почнав да се допингувам на 21 година

Слободен печат

Супермаркет во Јувентус, 11 фудбалери на продажба

Слободен печат

Монтирано навивање на дербито Дортмунд-Баерн! (ВИДЕО)

Слободен печат

ФК Ренова: Што ќе се случи доколку има позитивен играч на Ковид-19?

Слободен печат

Денот кога Роналдо немаше решение за Македонија (ВИДЕО)

Слободен печат

„Бип бип“: Фудбалскиот свет импресиониран од брзината на Дејвис! (ВИДЕО)

Слободен печат