Навредливиот твит го доведе во судница Илон Маск

Почна судењето на сопственикот на „Тесла” Илон Маск бидејќи на Твитер го нарече „педофил” британскиот нуркач кој помогна во спасувањето на група момчиња од пештера на Тајланд.

Вернон Ансворт, кој одигра клучна улога во спасувањето на 12 момчиња и нивниот фудбалски тренер од пештерата Там Луанг Нанг Нон во јули 2018 година, рече дека Маск на Твитер го нарекол педофил.

Серијата твитови почна откако Ансворт изјавил дека подморницата која ја подготвил Маск за спасување на децата, е неупотреблива и дека нема шанси таа да биде корисна во обидот да се извадат заглавените деца. – Тој немаше претстава како изгледа пештерата, изјави тогаш Ансворт.

После тоа Маск реагираше на Твитер, нагласувајќи дека подморницата е тестирана и не постои никаков сомнеж во нејзината употребливост.

Прочитајте и...  СДСМ со соопштение за „бомбата“: Во очаен обид да се исценира некаков скандал заборавиле да го исечат она „марш“

„Извини педофиле, самиот го бараше тоа” – напишал Маск, но потоа го избриша својот твит.

Ансворт вели дека Маск треба да плати отштета и да одговара за нарушување на неговата репутација.

Судењето би требало да трае пет дена, а се очекува Маск да сведочи во своја одбрана. Тој веќе се извини за твитот.

Прочитај повеќе

Светот допрва ќе ги осети последиците од короната: Вниманието е на вирусот, а демнее опасност за која никој не збори

Слободен печат

Протестите во Србија продолжуваат шести ден по ред

Слободен печат

Богојески: Гласајте за 10 за слободни медиуми, за кривично дело лажно политичко ветување

Слободен печат

Сувенири од 360.000 евра за промоција на Скопје 2014 шест години скапуваат во подрум

Слободен печат

Хоти: Приштина во дијалогот со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање

Слободен печат

Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат